آیت الله سیداحمد خاتمی روز یکشنبه در جمع مبلغان دینی در تبریز با اشاره به فرارسیدن ماه محرم و دهه عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) اظهار داشت: دهه محرم دهه فرهنگ هیهات من الذله است و ما در شرایطی هستیم که به شدت به این فرهنگ محتاجیم.

وی با بیان اینکه فرهنگ هیهات من الذله، تفسیر درست زندگی با راه سیدالشهداست، افزود: امروز، روز سازش ناپذیری با جریان سلطه است.

آیت الله خاتمی دهه محرم را دهه مقاومت دانست و گفت: محرم دهه تسلیم نشدن در برابر دشمن است و دشمن می خواهد بر بی صبری بدمد، اما قرآن می گوید اگر صبر همراه با تقوا داشته باشید آسیب نمی بینید.

عضو خبرگان مجلس رهبری با بیان اینکه دهه محرم دهه تبیین فرهنگ شهادت است، افزود: یاران اباعبدالله همه به استقبال شهادت می رفتند و هیچ کدام از پشت خنجر نخوردند.

وی خاطرنشان کرد: با فرهنگ شهادت این کشور از خطرات مصون ماند.

آیت الله خاتمی با بیان اینکه ترس در قاموس مومن نیست، گفت: فرهنگ شهامت و شجاعت در بین اصحاب سیدالشهدا غوغا می کرد.

وی با اشاره به نقش علم در حفظ فرهنگ عاشورا اظهار داشت: علما در طول تاریخ بیش از هزار ساله شان در چند سنگر نقش ایفا کردند و امروز هم عالمان همین نقش را دارند.

آیت الله خاتمی، تلاش برای استقلال کشور را از جمله خدمات علما به اسلام و کشور دانست و گفت: فتوی میرزای شیرازی در آن زمان غوغا کرد و ایستادگی مدرس مقابل رضاخان بسیار شجاعانه بود.

وی با بیان اینکه توطئه هایی برای تخریب روحانیت و آسیب زدن به آنها در کار است، افزود: خط تخریب روحانیت و القای جنگ روانی که روحانیت از چشم مردم بیافتد، به راه افتاده است.

عضو خبرگان رهبری با بیان اینکه مردم توجهی به القائات دشمن ندارند، اظهار داشت: حقیقت این است که مردم عالمان دین را با شاخص ساده زیستی مس سنجند و روحیه اشرافی گری برای عالمان دین سم است.

آیت الله خاتمی با بیان اینکه جنگ رسانه ای علیه مجموعه روحانیت اختصاص به روحانیت امروز ندارد، گفت: بنا دارند کل روحانیون را با دروغ مورد هجمه قرار دهند و افراد ساده لوح هم باور می کنند.

وی افزود: برخی شبکه های ماهواره ای چنین القا می کنند که همه امکانات به سوی روحانیت سرازیر است در حالی که پولی که به کل حوزه های علمیه اختصاص داده شده است به اندازه بودجه سه دانشگاه بزرگ کشور نیست.

عضو مجلس خبرگان رهبری، مبلغان را به پرهیز از ورود به جناح بندی های سیاسی توصیه کرد و گفت: منبر همیشه مقدس بوده است و وارد جناح بندی سیاسی نشوید .

آیت الله خاتمی بر دمیدن روح امید توسط مبلغان تاکید کرد و افزود: در منابر، امنیت امروز را به مردم بگویید و واقعیت را هم بگویید که مشکلاتی داریم اما به سلامت عبور خواهیم کرد.