المنار گزارش داد، ابو مهدی المهندس، نایب رئیس هیئت حشد شعبی عراق در سخنانی اظهار داشت: اطلاعات کاملی در اختیار داریم که نشان می‌دهند کنسولگری آمریکا و سفارت این کشور در نآرامی‌های اخیر بصره دست داشته‌اند و سفارت این کشور اتفاقات در بصره را اداره می‌کند. این اطلاعات را تقدیم مراجع مربوطه خواهیم کرد.

المهندس گفت: تظاهرات به ویژه با شکست دولت در بصره حق قانونی اهالی این استان است و به منظور جلوگیری از ریخته شدن خون افراد بی‌گناه به نیروهای امنیتی توصیه کردیم که با معترضان مقابله نکنند.

وی افزود: هدف قرار دادن مراکز حشد شعبی و سوزاندن تصاویر شهدا از سوی طرف‌های خاصی هدایت می‌شود. ما خودمان را برای هر مورد اضطراری در بصره و بغداد آماده کرده‌ایم و با قدرت در برابر هر گونه توطئه احتمالی ایستادگی می‌کنیم.

این مقام عراقی در ادامه تاکید کرد: پیشتر سوخت دستگاه‌های مهندسی و خدماتی حشد شعبی را قطع کردند و به همین دلیل ما ناچار به عقب‌نشینی از بصره شدیم، با این حال ما آماده انجام هرگونه فعالیتی با هماهنگی نهادهای دولتی در بصره هستیم.

وی ضمن درخواست از دولت عراق مبنی بر اعلام موضع خود نسبت به حضور کنونی نیروهای ائتلاف بین‌المللی در این کشور، گفت: ما اجازه شکل‌گیری هیچ جنگ و درگیری داخلی را در عراق نخواهیم داد و طرف‌های مربوطه باید پاسخگو باشند.

المهندس ادامه داد: آمریکایی‌ها تهدید کردند که اگر اوضاع بصره تغییر نکند این استان را به آتش خواهند کشید. ما کلیه شواهد درباره نقش مخرب کنسولگری آمریکا در بصره را ارائه خواهیم کرد.

این مقام ارشد حشد شعبی تصریح کرد: حوادث بصره شبیه به اتفاقات مصر در زمان سقوط نظام حسنی مبارک، (رئیس جمهوری سابق مصر) است و ما را یاد آن اتفاقات می‌اندازد.

وی درباره روابط این سازمان با حیدر العبادی، نخست وزیر عراق اظهار کرد: روابط حشد شعبی با العبادی از همان دوره گذشته تیره بود. ما خواستار تخصیص مبلغی به عنوان حقوق به نیروهای حشد شدیم اما این امر تا به این لحظه محقق نشده است. ما تنها خواستار دادن مبلغ ناچیزی به عنوان حقوق به این نیروها شدیم اما متهم شدیم به اینکه از نیروهایی که در صفوف حشد وجود ندارند، صحبت می‌کنیم.

این مقام عراقی در ادامه تاکید کرد: تها کشوری که به ما در جنگ علیه داعش کمک کرد، ایران بود و پیروزی‌های چهار سال گذشته نتیجه تلاش‌های نخست وزیری نیست.

المهندس درخصوص پرونده حضور نظامی آمریکا در عراق نیز گفت: در حال حاضر ۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰ نیروی نظامی آمریکا در عراق حضور دارند که در جنوب غربی "سنجار" مستقر شده‌اند. جای تاسف دارد که آمریکایی‌ها از خاک عراق برای اقدامات خود استفاده می‌کنند، ما این موضوع را به حیدر العبادی، نخست وزیر عراق اطلاع دادیم اما وی اظهار بی‌اطلاعی کرد. وجود آمریکا یک خطر محسوب می‌شود و قانون اساسی کشور اجازه نمی‌دهد که از خاک عراق برای هدف قرار دادن کشورهای همسایه استفاده شود.