القدس العربی در مطلبی به قلم رامی القلیوبی و أمین العاصی نوشت: تاکید وزارت دفاع روسیه بر انجام سلسله حملات هوایی در ادلب، سوال های زیادی را در روزنامه های روسی به دنبال داشته است، که مهمترین آنها در این خصوص است که آیا نشست تهران چراغ سبز عملیات نظامی را نشان خواهد داد؟

روزنامه روسی «کومیرسانت»، در مقاله ای با عنوان«کنفرانس تهران سرنوشت ادلب را مشخص می کند»، پیش بینی کرد که در نتیجه مذاکراتی که در این نشست صورت می گیرد، یک عملیات نظامی در ادلب، صورت خواهد گرفت. و یک منبع دیپلماتیک-نظامی تاکید کرد که تفاصیل عملیات، در نشست تهران، از سوی سران روسیه، ترکیه و ایران، مورد بررسی قرار می گیرد.

از سوی دیگر، کریل سیمونوف، کارشناس مسائل بین المللی، از تجدید عملیات روسیه در ادلب صحبت کرده و می گوید:« آمادگی هایی برای ورود به مرحله نهایی اینگونه عملیاتها در ادلب، صورت گرفته است.»

سیمونوف، در مقاله ای با عنوان« تقسیم ادلب چطور ممکن است»، تصریح کرد که نشست تهران، چارچوب این کار را تعیین می کند و احتمالا ترکیه با انتقال برخی مناطق شمال غرب سوریه، تحت سیطره و کنترل نظام اسد، موافقت می کند، به شرطی که این مساله موجب شکست گروههای معارض یا خلع سلاح آنها و از دست رفتن پایگاههای حیاتی شان، نشود. این مساله می تواند موجب حفظ ابروی تمام طرفها شود.»

در حالی که آمریکایی ها به تهدیدات خود در مورد حمله دوباره به سوریه، در صورت استفاده از سلاح شیمیایی در نبرد ادلب از سوی نظام سوریه، ادامه می دهند و ترکیه به دنبال آن است که این نبرد به وقوع نپیوندد، گروههای معارض سوری در شمال غرب این کشور، خود را برای تمام احتمالات آماده کرده اند و رهبران آنها، احتمال شعله ور شدن این درگیری را همچنان پابرجا می دانند، با اینکه تحرکات سیاسی علنی و غیر علنی زیادی از سوی تمام طرفها، برای جلوگیری از اغاز این نبرد، انجام شده است.