حسن روحانی عصر امروز در نشست خبری پس از برگزاری اجلاس سه جانبه تهران گفت: بسیار خوشحالیم سومین اجلاس سران سه کشور روند آستانه امروز در تهران تشکیل شد. قبلا دو اجلاس در سوچی و آنکارا را داشتیم و امروز اجلاس سوم را به پایان بردیم که اجلاس بسیار مفیدی بود و در آن هم‌فکری و هماهنگی خوبی نسبت به مسائل امروز و آینده سوریه مشاهده کردیم.

وی افزود: این اجلاس در زمانی تشکیل شده است که امریکا به فکر اتهام جدید علیه دولت سوریه است و با این اتهام، به دنبال این است که مداخلات جدید و غیرقانونی در سوریه به عمل آورد. امروز در این اجلاس، عدم مداخله قدرت‌هایی نظیر امریکا و رژیم صیهونیستی مورد تاکید من در نطق بود و همه دوستان ما در این زمینه موافق هستند که مداخلات نظامی خارجی در سوریه می‌تواند مشکلات و پیچیدگی‌ها را بیشتر کند و مردم سوریه را در رنج و زحمت بیشتری قرار دهد.

رئیس‌جمهور تاکید کرد: همچنین موضوع ادلب از مسائل مهمی است که در سطح افکارعمومی مطرح است چندین هزار تروریست جبهه النصره و حتی داعش و گروه‌های تروریستی دیگر در ادلب حضور دارند و علیه امنیت مردم سوریه اقداماتی انجام می‌دهند و به صورت اقدامات تروریستی به اعمال غیرقانونی و ضدانسانی خود ادامه می‌دهند.

وی افزود: برای از بین بردن این تروریست‌ها به دلیل جمعیت زیادی که در این منطقه هستند نگرانی وجود دارد که ترتیباتی اتخاذ شود تا مردم غیرنظامی صدمه نبینند.

روحانی یادآور شد: چه در نطق روسای جمهور و سپس صحبت‌های بعد از آن تاکید شد تروریست‌ها را تشویق کنیم سلاح‌های خود را به زمین گذاشته و اقدامات تروریستی را پایان دهند زیرا ادامه این وضعیت می‌تواند برای مردم سوریه و ادلب خطرناک باشد.

وی گفت: در این اجلاس تاکید شد روند تدوین قانون اساسی را تسریع ببخشیم و این مسئله با حضور دولت سوریه و معارضین قدم بسیار مهمی برای صلح و ثبات سوریه است. همچنین موضوع آوارگان سوریه در کشورهای مختلف و بازگشت آنها و تبادل زندانیان و بازسازی سوریه مورد تاکید هر سه کشور بود. این‌ها قدم‌هایی است که باید برداشته شود.

رئیس‌جمهور کشورمان خاطرنشان کرد: خوشحالیم بعد از هفت سال رنج مردم سوریه امروز ملت سوریه به پیروزی‌های نهایی خود نزدیک شده است. در بخش‌های زیادی از سوریه تروریست‌ها بیرون رانده شده‌اند و دولت قانونی سوریه در سرزمین خود استقرار پیدا کرده است و این امید در کل منطقه ایجاد شده است که صلح و امنیت در سوریه ایجاد شود که برای ما بسیار حائر اهمیت است.

وی عنوان کرد: در این اجلاس تاکید شد همکاری‌های سه کشور ادامه یابد و این روند را تا پایان راه یعنی استقرار دموکراسی و بازگشت آوارگان و بازسازی سوریه به همکاری‌های خود ادامه بدهیم.

روحانی اعلام کرد: اجلاس بعدی سه کشور در روسیه خواهد بود و بیانیه مورد توافق سه کشور به صراحت همکاری‌های ما و راه آینده را به خوبی مشخص کرده است به تلاش‌های خود برای صلح و ثبات سوریه و منطقه ادامه می‌دهیم.

پوتین: بازسازی سوریه به یک برنامه بین‌المللی نیاز دارد

ولادیمیر پوتین در نشست خبری خود با روسای جمهوری ایران و ترکیه گفت: مسائل کلیدیبرای رسیدن به راه حل مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در بیانیه نهایی به تایید رسید که سه کشور به صورت فعالانه همکاری‌هایشان را ادامه دهند.

وی افزود: در نظر داریم از روند آستانه استفاده کنیم که یک ابزار موثری برای احیای سوریه و به نفع تمام سوری‌ها است.

رئیس‌جمهوری روسیه با بیان اینکه نشست‌های کارشناسی با مشارکت نمایندگان سه کشور و دولت سوریه و معارضین و سازمان ملل ادامه می‌یابد، گفت:  هدف نهایی ما انهدام تروریست‌ها است و می‌خواهیم تروریست‌ها از ادلب اخراج شوند که خطر جدی محسوب می‌شوند.

پوتین با اعلام این خبر که درخصوص ادلب مذاکرات مهمی برای آشتی‌سازی صورت گرفت، گفت:  از همه طرف‌های مخاصمه برای پایان دادن و زمین گذاشتن سلاح‌ها دعوت کردیم. اطلاعات دقیقی داریم که تروریست‌‌ها برای صحنه‌سازی بحث استفاده از سلاح شیمیایی را مطرح می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: من دوستان خود را از اقدامات روسیه آگاه ساختم. ما روند کمیته قانون اساسی را مورد بررسی قرار دادیم. توافق کردیم سازمان ملل را برای تعیین اعضای این کمیته از طرف معارضین و دولت مساعدت کنیم. آینده سوریه باید برای همه مردم سوریه استقلال و آزادی و تمامیت ارضی را شامل شود.

رئیس‌جمهور روسیه افزود: سه کشور برای بهبود وضعیت انسانی برای حل مشکلات سوریه توافق دارند. امیدواریم شرایط فراهم شود تا مهاجرین و آوارگان به سوریه بازگردند. هم‌اکنون امکان استقرار دو میلیون نفر وجود دارد که بدون تبعیض نژادی است.

وی ادامه داد: با ایران و ترکیه توافق کردیم هماهنگی‌های خود را در زمینه کمک‌های انسانی افزایش دهیم. روسیه سه هزار تن کمک انسان‌دوستانه به سوریه انتقال داده و شش هزار کیلومتر مین‌زدایی شده است.

پوتین با اشاره به اینکه به یک برنامه بین‌المللی برای بازسازی سوریه نیاز داریم، خاطرنشان کرد:  از میزبانی ایران و همکاری ایران و ترکیه تشکر می‌کنم. این اجلاس به صلح پایدار کمک می‌کند.