جلسه رسیدگی به اتهامات آوجی در شعبه ۲۶ دادگاه کیفری استانبول برگزار شد که متهم و وکیل مدافع وی نیز حاضر شدند.

به نوشته روزنامه کارار، دادستان استانبول با تنظیم کیفرخواستی، آوجی را به ارتباط با گروه گولن و عضویت در گروه مسلح تروریستی متهم کرد و خواستار مجازات حبس هفت و نیم سال برای علی آوجی از سوی دادگاه شد.

بنا بر اعلام این رسانه، هیات منصفه دادگاه در نهایت با استناد به مدارک موجوب در پرونده، این تهیه کننده سینمایی را در اتهام مطرح شده از سوی دادستان مجرم شمرده و وی را به ۶ سال و سه ماه حبس محکوم کرد.

به گزارش ایرنا، فیلم &#۳۹;بیداری&#۳۹; به روایت تاریخ کودتای ۱۵ جولای ترکیه می‌پردازد و فیلم &#۳۹;رئیس&#۳۹; نیز روایتگر زندگی شخصی و سیاسی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه است.

آوجی اواسط سال گذشته میلادی به اتهام مدیریت گروه‌های تروریستی مسلح در منزل خود دستگیر شد.

هنگام دستگیری وی، دکتر فتح الله کارابیبر متهم مربوط به پرونده دانشگاه یلدیز ترکیه و از متهمان عضویت در گروه گولن نیز در منزل وی بازداشت شد.

فیلم &#۳۹;رئیس&#۳۹; که روایتگر زندگی شخصی و حیات سیاسی رجب طیب اردوغان بود، در ۳۳۱ سالن سینمای ترکیه نمایش داده شد و ۶۷ هزار و ۵۸۰ نفر به تماشای این فیلم نشستند که رقم بسیار پایینی در سینمای ترکیه محسوب می‌شود.

مقامات دولت ترکیه، تعداد افراد مرتبط با گروه فتح الله گولن را بیش از ۲۲۸ هزار نفر اعلام و بیان کرده اند که این افراد به صورت مستقیم و غیرمستقیم در کودتای ۱۵ جولای سال ۲۰۱۶ ترکیه نقش داشتند.

ترکیه مدعی است که فتح الله گولن با تشکیل گروهی موسوم به گولن (فتو) و با رخنه در تشکیلات قضایی، نظامی، آموزشی و ارکان دولتی، کودتای ۱۵ جولای ۲۰۱۶ (۲۵ تیرماه سال ۱۳۹۵) را سازماندهی کرده است.

در کودتای دو سال پیش ترکیه ۲۴۹ نفر کشته و ۲ هزار و ۱۹۳ نفر نیز زخمی شدند.

محاکمه عوامل کودتای نافرجام ۱۵ جولای ترکیه در مراجع قضایی ترکیه جریان دارد و در آن فتح الله گولن به عنوان متهم ردیف اول معرفی شده است.