مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی درباره تغییرات صورت گرفته در هیئت‌نظارت بر رفتار نمایندگان پس از دیدار اخیر وکلای ملت با رهبر معظم انقلاب، گفت: رسالتی که مقام معظم رهبری از این هیئت انتظار دارد چندان قابل تحقق نیست.

 

وی با بیان اینکه در  علم بحثی داریم که می گوید "کسی که منفعتی دارد نمی تواند خودش را محاکمه کند" ادامه داد: ساختار در هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان، نظارت نماینده بر نماینده است و از نظر علمی این شدنی نیست و علت اینکه خیلی از مشکلات حل نمی شود این است، مثلاً ما پزشکیم و می‌خواهیم برای خودمان تصمیم بگیریم، معلوم است که کاری انجام نمی‌دهیم که خودمان زیاد خراب شویم.

 

نایب رئیس مجلس تصریح کرد:اگر بخواهیم درست تصمیم بگیریم، باید گروه مستقلی بر نمایندگانی نظارت و ارزیابی داشته باشد تا شائبه‌های پیش نیاید.

 

رئیس هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان با بیان اینکه تا زمانی که قرار است به طور مثال بنده  از نمایندگان برای انتخاب  هیئت رئیسه پارلمان رای بگیرم، نمی‌توانم کاری انجام بدهم و چنین کاری نمی‌کنم و اگر چنین کاری انجام دادم، دوره دیگر در هیئت رئیسه پارلمان نخواهم بود.

 

نماینده مردم تبریز در مجلس با اعلام اینکه  قانون نوشته شده برای هیئت نظارت بر نمایندگان  ناظر به انجام شکایت از نماینده است، اضافه کرد:  اگر فردی شکایت کرد باید آن شکایت بررسی شود و اگر شکایت انجام نشد نظارتی هم وجود نخواهد داشت.

 

نایب رئیس مجلس با بیان اینکه  قانون هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان جامع نیست، اظهار داشت: در این هیئت ابزار نیز کامل نیست به دلیل برخی منافع نمایندگان در این هیئت قضاوت بی‌طرفانه در این هیئت تقریباً کار سختی است.