این سوال اما درحالی مطرح شده که روز گذشته و درست یک روز پس از طرح آن توسط رحیمی، خبرگزاری فارس نیز نسخه کامل این فیلم مستند را روی خروجی خود قرار داد و حال مستند محرمانه‌ای که به‌گفته رحیمی پیش از این، توسط اطلاعات سپاه در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و آن هم به‌صورت محرمانه پخش شده، بطور گسترده منتشر شده و حالا نه‌تنها اعضای کمیسیون امنیت ملی و باقی نمایندگان مجلس، بلکه هر مخاطب ایرانی و خارجی قادر به دانلود و تماشای آن است. حال آنکه به‌گفته رحیمی، اتهاماتی در این مستند علیه برخی افراد مطرح شده، بدون آنکه امکان دفاع برای آنها فراهم باشد. رحیمی که خود در هیات رییسه مجلس نیز عضویت دارد اما با استناد به ماده ٧٨ آیین‌نامه داخلی مجلس می‌گوید که باید فرصت دفاع برای این افراد فراهم شود و مهم‌تر از آن، تاکید دارد که وزیر دفاع به عنوان متولی مسائل دفاعی و امنیتی باید پاسخگوی انتشار این فیلم باشد.

اهم سخنان رحیمی:

* از آنجا که این فیلم مستند پیش از این در یکی از جلسات کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و در جریان رسیدگی به موضوع دوتابعیتی‌ها پخش شده و رسما اعلام شد که این فیلم محرمانه بوده و نباید مفاد و جزییات آن در فضای افکار عمومی اعلام شود، قاعدتا انتشار آن در صحن علنی و متعاقبا در رسانه‌ها جای تعجب داشت. بنابراین مسوولان مربوطه باید هم درمورد نحوه دسترسی به این فیلم و هم علت انتشار آن به مجلس توضیح دهند. نکته دیگر این است که متاسفانه در جلسه روز یکشنبه، فضای سوال از وزیر تبدیل به فضای محاکمه و دادگاه شد و در ادامه موارد و اتهاماتی نسبت به برخی افراد مطرح شد و حال آنکه این افراد در صحن حضور نداشته و طبیعتا قادر به دفاع از خود نبودند. به هر حال فیلمی که در کمیسیون امنیت به عنوان سندی محرمانه مطرح می‌شود، باید مورد ملاحظات امنیتی باشد و نمایندگان نباید درجه محرمانگی این اسناد را نادیده بگیرند.

* اشاره‌ای به تهیه‌کننده فیلم نشد اما به عنوان مستند اطلاعات سپاه و توسط مسوولان این نهاد در کمیسیون پخش شد. اتفاقا در همان جلسه مربوط به بحث دوتابعیتی‌ها نمایندگان وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه حضور داشتند

* ما در این مرحله فعلا خواستار توضیحات و ارایه اطلاعات لازم شده‌ایم. اما از آنجا به لحاظ قانونی، مجلس قادر به پرسش از سپاه پاسداران و زیرمجموعه‌های آن، ازجمله اطلاعات سپاه نیست، قاعدتا از وزیر دفاع به عنوان متولی مباحث دفاعی کشور در این رابطه توضیح خواستیم.

* باتوجه به آنکه محتویات فیلمی که پخش شد، نه جذابیتی برای نمایندگان داشت و نه قابلیتی برای استناد و نه به لحاظ حقوقی قابل‌قبول بود، نمایندگان با رای خود در همان جلسه نظر خود را درباره این اقدامات اعلام کردند. آنچنان که اکثریت قابل‌توجهی از نمایندگان با رای خود اعلام کردند که سوال مطرح شده از سوی نماینده مشهد را وارد نمی‌دانند و از توضیحات آقای ظریف قانع شده‌اند.