«جاش روگین» ستون نویس واشنگتن پست نوشت، کاخ سفید فهرستی غیررسمی برای یافتن جانشین متیس است تا بدین ترتیب برای خروج احتمالی وی از دولت آماده باشد.

طبق این گزارش، کاخ سفید چند هفته است که گزینه های احتمالی جانشینی متیس را بررسی می کند اما هنوز تصمیم نهایی اتخاذ نشده است. 

مقام های کاخ سفید گفته اند که احتمال می رود متیس طی ماه های آتی دولت را ترک کند اما هنوز نشانه ای در خصوص خروج یا برکناری قریب الوقوع او وجود ندارد.

ترامپ در نشستی خبری در کاخ سفید گفت: «او (متیس) می ماند. ما از او راضی هستیم.» یک مقام دولتی به واشنگتن پست گفته که ترامپ «همیشه به متیس احترام گذاشته» اما گمانه زنی ها در مورد جانشینی وی «جدی تر از همیشه است.»

بنابه اعلام مقام های دولتی و کنگره، ژنرال بازنشسته «جک کین» مهمترین گزینه برای جانشینی متیس است. کین بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا گفته بود که پست وزارت دفاع به وی پیشنهاد شده است اما به دلایل شخصی این پیشنهاد را رد کرده است.

«تام کاتن»سناتور جمهوریخواه ایالت آرکانزاس،«لیندسی گراهام»سناتورجمهوریخواه کارولینای جنوبی و«جیم تلنت» سناتور سابق ایالت میزوری که او هم جمهوریخواه است، جزو گزینه های دیگر جانشینی متیس هستند.

متیس از جمله افرادی است که«باب وودوارد»روزنامه نگار برجسته آمریکایی درکتاب تازه خود از او نام برده است. 

به نوشته وودوارد،متیس به مقام های دولتی گفته که درک ترامپ در حدیک فرد «کلاس پنجمی یا ششمی» است. متیس در بیانیه ای این اظهارات را رد کرد.