آیانا پریسلی، ۴۴ ساله توانست در انتخابات دور مقدماتی، مایکل کاپانو، نماینده باسابقه حزب دموکرات را شکست دهد و با توجه به این که در حوزه انتخاباتی او هیچ جمهوری‌خواهی امسال وارد رقابت‌ها نشده، انتظار می‌رود او به عنوان نخستین زن آفریقایی تبار ایالت ماساچوست وارد مجلس نمایندگان کنگره آمریکا شود.

نتایج رای‌گیری در این ایالت، یک بار دیگر بر شگفتی‌های انتخابات‌های مقدماتی امسال افزود و نشان داد، حامیان حزب دموکرات اکنون به نامزدهایی که بیشتر به طیف چپ ترقی‌خواه نزدیکترند، تمایل پیدا کرده‌اند و در ایالت‌های به شدت دموکراتی چون نیویورک و ماساچوست، چهره‌های باسابقه چپ میانه‌رو یکی پس از دیگری رقابت را به جوان‌ترها واگذار می‌کنند.

پیروزی پریسلی همچنین تداومی بر حضور بی‌سابقه زنان دموکرات در انتخابات پاییز امسال است.

آیانا پریسلی که از شنیدن خبر پیروزی خود شگفت‌زده شده بود، در جمع هوادارنش گفت: تغییر در راه است و آینده متعلق به ماست.

او همچنین با انتقاد شدید از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، او را «نژادپرست، زن‌ستیز و و مردی تهی از همدلی» خواند و همچنین از نابرابری اقتصادی در محدوده انتخاباتی خود انتقاد کرد.

ماساچوست تنها ایالت آمریکاست که اکثریت ساکنان آن را سفیدپوست‌ها تشکیل نمی‌دهند.

مایکل کاپانو، رقیب ۶۶ ساله پریسلی به مدت ۲۰ سال به عنوان نماینده این حوزه انتخاباتی در کنگره حضور داشت.

با وجود این که هر دو نفر به لحاظ گرایش سیاسی از دموکرات‌های ترقی‌خواه محسوب می‌شوند اما پریسلی خود را بیشتر شبیه یک فعال سیاسی معرفی کرده تا یک سیاست‌مدار دموکرات.

او همچنین شعارهایی را مطرح کرده که به زعم بسیاری "رادیکال" محسوب می‌شود؛ نظیر برچیدن اداره پلیس مهاجرت و گمرک (آیس)؛ نیروی فدرالی که طی چند ماه گذشته همراه با سخت‌گیرانه شدن سیاست مهاجرتی دولت ترامپ، بارها برای بازداشت و اخراج مهاجران غیرقانونی اقدام کرده و بارها به "بی‌رحمانه" اقدام کردن متهم شده است.

آیانا پریسلی پیش از آن که به عضویت شورای منطقه خود درآید، در دفتر جان کری، سناتور و وزیر خارجه سابق آمریکا کار کرده بود. او همچنین در دفتر جوزف کندی، برادرزاده جان اف. کندی، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا هم کار کرده بود.

او شب گذشته برای تصاحب کرسی در مجلس نمایندگان مبارزه کرد که جان اف. کندی پیش از رسیدن به مقام ریاست‌جمهوری بر آن نشسته بود.

پیروزی این زن آفریقایی‌تبار در رقابت‌های مقدماتی دموکرات‌ها دو ماه پس از آن روی داد که در نیویورک هم الکسنادریا کورتز ۲۸ ساله و مهاجرتبار توانست هم‌حزبی باسابقه خود را که ۱۰ دوره نمایندگی این بخش نیویورک را بر عهده داشت، شکست دهد و خبرساز شود.

کورتز ساعتی پس از مسجل شده پیروزی آیانا پریسلی، در توئیتر به او تبریک گفت.

پیش‌بینی شده هر ۹ کرسی به رأی گذاشته شده برای انتخابات میان دوره‌ای ایالت ماساچوست در ماه نوامبر امسال به دموکرات‌ها برسد.

این ایالت همچنین الیزابت وارن یکی از اعضای ارشد حزب دموکرات را در مجلس سنا دارد. وارن که بسیاری از نامزد شدن او برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ هم سخن به میان آورده‌اند، ماه نوامبر باید برای تجدید حضورش در مجلس سنا با جف دیل جمهوری‌خواه رقابت کند که توانست دو هم‌حزبی خود در رقابت‌های مقدماتی جمهوری‌خواهان ماساچوست شکست دهد.