عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور امروز (چهارشنبه) در جریان سفر به بغداد در نشست هیات‌های عالی رتبه دو کشور ایران و عراق که در محل وزارت کشور عراق برگزار شد در سخنانی ضمن تبریک برگزاری انتخابات پارلمانی عراق و تقدیر از برگزاری مناسب مراسم اربعین حسینی در سال گذشته اظهار داشت: برگزاری این دیدارها و گفتگو پیرامون مباحث مورد علاقه دو طرف موجب تحکیم و تعمیق روابط دو کشور می شود.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به سرزمین عراق همواره احترام می‌گذارد افزود: امنیت در منطقه باید توسط کشورهای منطقه تامین شود نه کشورهای خارجی که به دنبال منافع خود هستند.

رئیس شورای امنیت کشور تاکید کرد: دولت‌هایی که امنیت خود را در بیرون از کشور خود تعریف می‌کنند قطعاً در تامین امنیت کشور خود موفق نخواهند بود. بیگانگان به دنبال منافع خود و ایجاد اختلافات بین مسلمانان هستند و تاریخ هم نشان داده که آنها در هیچ زمانی مدافع مسلمانان نبوده و نیستند.

رحمانی فضلی با بیان اینکه در دیدار اخیر هیئت دولت با رهبر انقلاب ایشان نیز بر افزایش ارتباط و تعاملات با کشورهای همسایه تأکید کردند، اضافه کرد: اکنون همکاری‌ها بین تهران-بغداد در بالاترین سطح خود قرار دارد لذا اختلافات جزئی میان دو کشور در اینگونه نشست‌ها قابل حل است.

وی با بیان اینکه وحدت میان دو ملت در مناسک دینی تجلی می‌یابد افزود: اربعین یکی از قله های وحدت جهان اسلام است، اربعین تنها مختص به شیعه و سنی و مسلمانان نیست بلکه دربرگیرنده انسانیت و صلح و دوستی و هویت و عدالت است.

رئیس شورای امنیت کشور تصریح کرد: اربعین در آینده نزدیک تبدیل به رخدادی بزرگ تاریخی و انسانی بدل خواهد شد و عراق به دلیل این که میزبان این مراسم الهی است نقش بسیار مهمی باید ایفا کند.

رحمانی فضلی گفت: آمادگی داریم تا مراسم اربعین سال جاری را با امنیت و نظم بیشتری برگزار کنیم لذا دستگاه‌های مختلف نیز باید همکاری بیشتری در تامین امکانات و خدمات لازم برای زوار داشته باشند.

وی با اشاره به وجود ۱۶۰۰ کیلومتر مرز مشترک با عراق گفت: تقویت مرزها برای هر دو کشور مهم است لذا سعی کرده‌ایم همواره در مرزهای دو کشور صلح و دوستی حاکم کنیم.

وزیر کشور با تأکید بر عزم ایران در مبارزه با انواع قاچاق تاکید کرد: در امر مبارزه با قاچاق مواد مخدر تاکنون بیش از ۳ هزار ۸۰۰ شهید داده‌ایم و در سال جاری تاکنون نیز حدود هزار تن انواع مواد مخدر کشف کرده‌ایم از سوی دیگر در مبارزه با مواد مخدر جامعه جهانی و اروپایی ها کمک چندانی نمی کنند البته ما این امر را اقدامی انسانی می‌دانیم.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه مرزهای دو کشور باید عاری از هرگونه قاچاق کالا و مواد مخدر و ورود تروریست ها باشد افزود: ما با اقلیم کردستان و دولت مرکزی تعامل و همکاری خوبی داریم اما انتظار داریم همکاری‌ها در تامین امنیت مرزها بیشتر شود.

وی با استقبال از پیشنهاد برگزاری نشست سه جانبه ایران و عراق و ترکیه گفت: یکی از توافقات سال گذشته که به سرانجام نرسید بازگشایی مرز خسروی بود که این موضوع در توافقات سال جاری هم آمده است لذا امیدواریم با تلاش دولت عراق مرز خسروی برای تردد زائران بازگشایی شود.

قاسم الاعرجی وزیر کشور عراق نیز در این نشست در سخنانی با تأکید بر روابط بسیار خوب ایران و عراق اظهار داشت: وحدت دو کشور در مراسم اربعین تجلی یافته و برگزاری این مراسم بزرگ موجب تعمیق روابط دو ملت می شود.

وی با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: تحریم مسئله‌ای شکست خورده است و کسی نمی‌تواند در برابر مقاومت ملت‌ها ایستادگی کند لذا ما خودمان باید در منطقه امنیت و آرامش را ایجاد کنیم.

وزیر کشور عراق با اشاره به برگزاری موفق مراسم اربعین حسینی در سال گذشته اضافه کرد: خدمات و امکانات لازم زائران را همانند سال گذشته تامین خواهیم کرد لذا این یک کار مشترک است و همکاری دو طرف را می‌طلبد.

قاسم الاعرجی افزود: کشورهای استکباری به دنبال منافع خودشان هستند و رژیم صهیونیستی فرزند نامشروع و غده سرطانی در منطقه است.

وی تاکید کرد: مطمئن باشید مرز دو کشور مرز صلح و دوستی و توسعه و تجارت قانونی خواهد بود، هیچ وقت اجازه نمی‌دهیم از مرزهای عراق نیز مرزهای ایران تهدید شود هرچند تروریست‌ها تلاش‌های در این زمینه دارند که با قدرت مقابل آنها ایستاده‌ایم و این اجازه را با آنها نخواهیم داد.

وزیر کشور عراق با بیان اینکه همکاری‌های امنیتی دو کشور بسیار مطلوب است خاطرنشان کرد: ما انگیزه مادی در برگزاری مراسم اربعین نداریم بلکه تمام انگیزه ما معنوی است و تمام تلاش خود را خواهیم کرد که مراسم اربعین سال جاری بهتر از سال گذشته برگزار شود.