ترزا می، نخست وزیر بریتانیا بار دیگر با نشانه رفتن انگشت اتهام به سوی دولت روسیه در ارتباط با سوء قصد به جان سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق کرملین، دو مظنون روس متهم به انجام این حمله راعامل سرویس های اطلاعاتی ارتش روسیه معرفی کرد.

می امروز چهارشنبه دقایقی پس از آنکه پلیس بریتانیا از صدور قرار بازداشت برای دو مظنون روس خبر داد در حضور نمایندگان پارلمان بریتانیا گفت: «بر اساس اطلاعاتی که در اختیار سرویس های اطلاعاتی (بریتانیا) قرار گرفته، به این نتیجه رسیده ایم که دو فرد یاد شده افسران سرویس های اطلاعاتی ارتش روسیه بوده اند.»

به ادعای نخست وزیر بریتانیا، تصمیم برای اجرای عملیات سوء قصد به جان جاسوس سابق کرملین «بی شک خارج از مجموعه مدیریتی سرویس های اطلاعاتی ارتش و در سطحی بالاتر از دولت» اتخاذ شده است.

مقامات دولت بریتانیا روز چهارشنبه از صدور قرار بازداشت برای دو فرد مظنون در ماجرای قتل سرگئی اسکریپال خبر دادند.

دادستانی بریتانیا نام این دوفرد را «الکساندر پتروف» و «پروسلاین بوشیروف» اعلام و تصریح کرده که هر دو حدود ۴۰ سال دارند و با نام های مستعار و پاسپورت روسی به بریتانیا سفر کرده بودند.

به گفته رئیس بخش ضد تروریسم پلیس بریتانیا آثاری از گاز سمی نوویچکوف در اتاق هتل محل اقامت این دو فرد یافت شده است.

در همین راستا انگلیس خواستار برگزاری نشست فوری شورای امنیت در رابطه با موضوع اسکریپال شده است.

روسیه اما ادعاهای امروز انگلیس را رده کرده و آن را بی اساس دانسته است.

در واکنش به مسموممیت اسکریپال، آمریکا و متحدان اروپایی بریتانیا همبستگی خود را با لندن اعلام و بزرگترین موج اخراج دیپلماتهای روس از زمان جنگ سرد به این سو را آغاز کردند؛ روسیه نیز در تلافی شمار قابل توجهی از دیپلماتهای غربی را اخراج کرد.

واشنگتن پیشتر اعلام کرده بود که پس از مسجل شدن نقش مسکو در این ماجرا تصمیم گرفته است از اواخر ماه اوت تحریم های جدیدی را بر ضد روسیه اعمال کند.

روابط روسیه و انگلیس در رابطه با حادثه مسمومیت "سرگئی اسکریپال" کارمند سابق اداره مرکزی اطلاعات روسیه و دخترش "یولیا" در تاریخ ۵ ماه مارس (۱۴ اسفند) در شهر سالیزبری انگلیس، بشدت تیره شد. طرف انگلیسی بر این عقیده است که دولت روسیه در این حادثه دست داشته است. در همین رابطه "ترزا می" نخست وزیر انگلستان اتخاذ تدابیری علیه روسیه، از جمله اخراج ۲۳ دیپلمات روسی و توقف کلیه تماس‌های دوجانبه با طرف روسی در سطوح بالا را اعلام کرده است. مقامات مسکو موکدا هر نوع دخالت روسیه در قضیه مسومیت اسکریپال را تکذیب می‌کنند.