سرگئی ریابکوف در پاسخ به پرسش خبرنگار تاس در این باره که با توجه به حمله شب گذشته جنگنده های روسی به ادلب، آیا حمله نظامی به آخرین موضع تروریست ها در سوریه آغاز شده است؟، این مطلب را بیان کرد.

وی گفت: شرکای غربی ما به خوبی می دانند که بدون حذف تروریست ها در ادلب، وضعیت سوریه عادی نمی شود.

ریابکوف با بیان اینکه روسیه در مبارزه با تروریسم در سوریه رویکرد مثبتی داشته و تلاش می کند تا جانباختن غیرنظامیان را به حداقل برساند، اظهار داشت: روسیه در چند وقت اخیر تقریبا هر روز در خصوص خطرات استفاده از سلاح شیمیایی توسط گروه های تروریستی در ادلب هشدار داده است.

وی در واکنش به پرسش دیگری در خصوص برقرار بودن ارتباط میان روسیه و آمریکا در این خصوص گفت: بله ارتباطات ما با یکدیگر قطع نشده است و در هر دو سطح نظامی و دیپلماتیک، با هم در تماس هستیم.

به گزارش ایرنا، روسای جمهوری ایران، روسیه و ترکیه جمعه این هفته در تهران در خصوص سوریه به ویژه موضوع ادلب تبادل نظر و گفت وگو می کنند.

روسیه بیش از دو هفته است که نگرانی خود را از صحنه سازی شیمیایی در ادلب توسط گروه های تروریستی و با هدایت سرویس های امنیتی انگلیس اعلام کرده است.

در مقابل آمریکا نیز دولت سوریه را متهم کرده است که قصد دارد در ادلب حمله شیمیایی انجام دهد و اعلام کرده که در این صورت واکنش سختی نشان خواهد داد.

دونالد ترامپ به تازگی برای سوریه و متحدان این کشور از جمله ایران، روسیه و ترکیه در صورت اقدام نظامی در ادلب خط و نشان کشیده است.

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا نیز مدعی شده است که احتمال دسترسی تروریست های ضد سوری و مخالفان بشار الاسد به تسلیحات شیمیایی مورد ادعایی روسیه احمقانه است و واقعیت گزاره های روسیه را رد می کند.

ادلب هم اکنون آخرین منطقه در اختیار تروریست ها و مخالفان دولت بشار الاسد در شمال سوریه است و هر از چند گاهی از این منطقه، پایگاه هوایی روسیه در حمیمیم مورد حمله پهپادهای تروریستی قرار می گیرد.