«ژان اسلبورن» امروز- سه شنبه- در دیدار «کاظم جلالی» که برای دیدار با مقامات سیاسی و مسئولان پارلمان اروپا عازم بروکسل شده‌ است، بر مراودات اقتصادی این کشور با جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.

وی افزود: تاکنون سه مرتبه به ایران سفر کرده‌ام که آخرین سفر به ایران در سال ۲۰۱۸ بو که معاهده دوجانبه سرمایه‌گذاری امضا کردیم.

اسلبورن اظهار کرد: این اولین معاهده سرمایه گذاری دو کشور ایران و لوکزامبورگ بوده و معاهده فوق، نخستین قرار داد به صورت مستقل از بلژیک با کشوری خارجی بوده است.

وزیر امور خارجه لوکزامبورگ ضمن ابراز نارضایتی از اقدام یکجانبه آمریکا از معاهده بین‌المللی برجام ادامه داد: از خروج واشنگتن از برجام متاسف هستم.

اسلبورن تاکید کرد: لوکزامبورگ و اتحادیه اروپا از نقض برجام توسط آمریکا عمیقا ناراضی هستند و این معاهده تحت حمایت قطعنامه سازمان ملل بوده و اقدام آمریکا پسندیده نبود.

وزیر امور خارجه لوکزامبورگ افزود: آژانس بین المللی انرژی اتمی طی ۱۲ گزارش اعلام کرده که ایران به تعهداتش عمل کرده و ما به همین دلیل در کنار اروپا خود را ملزم به اجرای برجام می‌دانیم.

**مصمم هستیم از شرکت‌های خود برای معامله با ایران حمایت کنیم

وی تصریح کرد: لغو تحریم‌ها پس از برجام با زندگی مردم ایران سروکار داشت و این امر می‌بایست ادامه پیدا کند و ما مصمم هستیم که از شرکت‌های خود برای معامله با ایران حمایت و حفاظت کنیم.

اسلبورن در ادامه با اشاره به تاثیر تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران بر شرکت‌های اروپایی، گفت: متاسفانه اعلام شدیدترین تحریم‌ها علیه ایران توسط واشنگتن ضربه‌های زیادی به شرکت‌های اروپایی زد.

وی یادآور شد: با خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها علیه ایران، شرکت‌های ما در لوکزامبورگ دچار مشکلات زیادی شده‌اند و اتحادیه اروپا در پی روشی برای ادامه خرید نفت از ایران و ایجاد مکانیسم مالی برای مراوده با ایران است.

** مذاکرات آستانه بسیار خوب بود

وزیر امور خارجه لوکزامبورگ درخصوص مسئله سوریه نیز تصریح کرد: در خصوص سوریه قائل هستیم که مذاکرات آستانه بسیار خوب بود ولی همچنان نگرانیم و باید به راه حل منطقی در این زمینه برسیم که روسیه و ایران در این بین نقش بسیار مهمی دارند.

اسلبورن وضعیت یمن را نیز فاجعه ای انسانی خواند با تاسف برانگیز خواندن کشتار کودکان در اتوبوسی در این کشور، ادامه داد: باید زودتر برای مساله یمن راه‌حلی پیدا کرد و در این بین از دید ما گفت وگوی تهران و ریاض بسیار مهم است.

** مواضع سیاسی لوکزامبورگ و اتحادیه اروپا در دفاع از برجام، بزرگترین دستاورد آنها است

کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و رئیس هیات روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران با پارلمان اروپا نیز در این نشست به تبیین مواضع لوکزامبورگ و اتحادیه اروپا در برجام پرداخت و گفت: مواضع سیاسی لوکزامبورگ و اتحادیه اروپا در دفاع از برجام که بزرگترین دستاورد اروپا نیز به شمار می رود، کافی نیست و نباید در این زمینه تنها به شعار اکتفا شود و باید اقداماتی عملی از جانب اروپا نیز مشاهده کنیم.

وی خطاب به وزیر امور خارجه لوکزامبورگ ‌تصریح کرد: همانگونه که خودتان به پایبندی جمهوری اسلامی ایران به برجام اشاره کردید، ایران به تمام تعهدات خود به صورت عملی پایبند بوده و امروز به عنوان نمایندگان مردم می‌گوییم که مردم ما سوال می‌کنند که چرا طرف‌های مقابل ما در برجام به تعهدات‌شان عمل نمی‌کنند؟

رئیس هیات روابط پارلمانی جمهوری اسلامی ایران با پارلمان اروپا با اشاره به اینکه افکار عمومی در ایران خواستار اقدامات عملی اروپا در برهه پس از برجام هستند، تاکید کرد: افکار عمومی در ایران خواهان این هستند که دستاوردهای مشخص شده در برجام برای ایران حاصل شود.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، افزود: هم اکنون وقت عمل است و باید اقدامات عملی اروپا با جدیت دنبال شود، قانون مسدودسازی اروپا کافی نیست و اقدامات اروپا تاکنون انتظارات ما را برآورده نکرده است.

جلالی در ادامه با اشاره به موضوع سوریه و مذاکرات آستانه و ژنو تصریح کرد: تمام تلاش ایران، صلح و ثبات در این کشور و برقراری آرامش برای مردم سوریه بوده است. ما در گفت وگوهای آستانه و ژنو نیز در این راستا مشارکت داشتیم و هم اکنون نیز در تلاش هستیم تا گفت وگوهای قانون اساسی سوریه دچار بن‌بست نشود.

وی همچنین ضمن ابراز تاسف از کشتار کودکان و مردان و زنان بی‍گناه و بی‌پناه در یمن، بیان کرد: در بحث یمن کشتار کودکان واقعا تاسف برانگیز است و سعودی ها پس از کشتار اخیر صرفا به دنبال توجیه عملکرد غیرانسانی خود هستند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به راه‌های حل مساله یمن تصریح کرد: برای حل مسئله یمن در گام نخست باید اقدامات عربستان در این کشور متوقف شود تا جلوی فاجعه انسانی گرفته شود و فضا صرفا پس از توقف اقدامات نظامی سعودی ها برای گفت وگو فراهم خواهد شد.

وی گفت وگوهای دوجانبه را گامی مهم در تقویت مناسبات دوجانبه دانست و بر ادامه روند این تعاملات تاکید کرد.

نایب رییس اتحادیه بین‌المجالس جهانی همچنین با اشاره به نقش دیپلماسی پارلمانی در تقویت تعاملات کشورها به ویژه ایران و لوکزامبورگ، گفت: حفظ برجام و دیدارها و گفت وگوها می‌تواند زمینه‌ساز تقویت همکاری‌های دو کشور در حوزه‌ها و بخش‌های مختلف باشد.

شایان ذکر است در این دیدار غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، مهدی فرشادان عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، سیامک مره‌صدق عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، زهرا ساعی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس و کمال دهقانی فیروزآبادی نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و پیمان سعادت سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلژیک، اتحادیه اروپا و آکردیته در لوکزامبورگ حضور داشتند.

کاظم جلالی رییس و اعضای هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران که برای دیدار با مقامات سیاسی و مسئولان پارلمان اروپا عازم بروکسل شده‌اند صبح سه‌شنبه با «ژان اسلبورن» وزیر امور خارجه لوکزامبورگ دیدار و گفت وگو کردند.