وزیر امور خارجه ترکیه روز سه شنبه در سخنانی پیرامون روابط کشورش با یونان گفت که با وجود اختلاف‌های موجود، خواهان حل مسالمت آمیز مشکلات پیش آمده با یونان و همکاری با این کشور همسایه است.

 به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» «مولود چاووش اغلو» وزیر خارجه ترکیه در مراسم افتتاحیه ساختمان بازسازی شده کنسولگری یونان در شهر «ازمیر» گفت: «ترکیه و یونان دو کشور مهم منطقه هستند، ما نماینده دو تمدن بزرگ هستیم. قابل کتمان کردن نیست که روزهایی هستند که نمی‌توانیم به توافق برسیم. گاهی اوقات با مشکلاتی مواجه هستیم و اختلاف نظر داریم. اما می‌توانیم [این اختلاف‌ها] را با همکاری و گفت‌وگو حل کنیم.»

این اظهار نظر در حالی بیان شد که ترکیه چندی قبل دو نظامی یونان را در مرز با این کشور دستگیر کرد. متعاقب این ماجرا  آتن مدعی شد که این دو  نظامی به دلیل اشتباه محاسباتی ناشی از شرایط جوی  وارد  خاک ترکیه شده و از آنکارا خواست کردند تا آن‌ها را آزاد کند، اما ترکیه اصرار کرد که دو  این یونانی باید در بازداشت نگه داشته شوند.  دولت ترکیه این دو مرزبان را در اواسط ماه اوت (مرداد) آزاد کرد و  پس از آن نیز وزارت خارجه یونان ابراز امیدواری کرد تا روابط دوجانبه توسعه یابد.

یونان و ترکیه سال‌هاست که با هم تنش دارند. این دو کشور بر سر مالکیت بر تعدادی از جزایر سنگی و فلات قاره بین مرزهای آبی در دریای مدیترانه و اژه اختلاف دارند.