مسعود سلطانی‌فر در جلسه شورای سیاست گذاری دومین جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان با بیان اینکه تقویت دو عنصر اعتماد و امید یکی از مهمترین نیازهای امروز کشور است که مردم شدیدا به آن نیاز دارند افزود: این دو عنصر تا حدودی خدشه دار شده است و باید برای تقویت آنها تلاش کنیم. یعنی تعامل جدی‌تری داشته باشیم و با فراهم کردن حضور مردم در همه عرصه‌ها و مشارکت آنها با هم افزایی و هم گرایی بیشتری کشور را به سمت توسعه هدایت کنیم.

وی با بیان اینکه در هر کشور و حکومت جریان توسعه با هدف تولید ثروت و توزیع عادلانه انجام می‌شود، اظهار کرد: وزارت ورزش و جوانان هم در هر دو عرصه ورزش و جوانان جایگاه و رسالت مشخص و روشنی در راستای ایجاد اعتماد و امید بین مردم دارد و تلاش می‌کند تا زمینه‌های رشد و توسعه اجتماعی و فرهنگی را برای ساماندهی رشد اقتصادی فراهم کند.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به اینکه امروزه موثرترین و ارزانترین ابزار سالم سازی و رشد سلامت، وحدت و غرور ملی، ورزش است، تصریح کرد: با هیچ ابزار دیگری به جز ورزش نمی‌توان میزان شادی که مردم بعد از هر پیروزی احساس می‌کنند را ایجاد کرد. چرا که برای ایجاد این میزان از شادی و نشاط باید ده‌ها و حتی صدها برابر ورزش سرمایه گذاری کرد که در نهایت حتی ممکن است ندانیم به نتیجه خواهد رسید یا نه؟

سلطانی فر با بیان اینکه بعد از هر برد در مسابقات ورزشی موجبات غرور، وحدت، هماهنگی و شادی مردم فراهم می‌شود افزود: هیچ ابزار دیگری برای فراهم کردن چنین افتخارات و نشاطی وجود ندارد. ورزش عرصه‌ای است که حتی مقام معظم رهبری نیز روی آن حساسیت دارند به طوریکه حتی برای باخت تیم ملی در مقابل اسپانیا نیز پیامی صادر کردند. در مسابقات اخیر جاکارتا نیز همه مسئولین عالی رتبه از ورزشکاران تقدیر و تشکر کردند که نشان می‌دهد مسئولین نیز بر این عرصه و نقش آن در ایجاد غرور و وحدت ملی حساسیت دارند.

وی با اشاره به اینکه پنج سال پیش حدود ۱۰۰ سمن در عرصه جوانان فعالیت می‌کردند اما این تعداد در حال حاضر به بیش از ۲۰۰۰ سازمان مردم نهاد رسیده است، گفت: برنامه داریم که تعداد سازمان‌های مردم نهاد جوانان تا پایان این دولت به مرز ۴۵۰۰ تا ۵۰۰۰ تشکل برسد و بتوانیم از این عرصه برای توسعه مشارکت مردم و تحکیم پایه‌های نظام استفاده کنیم.

سلطانی فر با تاکید بر اینکه آزادترین نظام‌های سیاسی دنیا امن‌ترین نظام‌های سیاسی هستند تصریح کرد: بر خلاف عده‌ای که فکر می‌کنند با آزادی پایه‌های یک نظام به خطر می‌افتد ما معتقدیم باید آزادی مردم و حقوق شهروندی را به آنها اعطا کنیم به طوریکه مردم وارد همه عرصه‌ها شوند و مشارکت کنند.

اعطای آزادی به مردم هیچ نظام سیاسی را متزلزل نمی‌کند بلکه باعث تحکیم آن نظام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه خانه‌های جوانان به توسعه در ابعاد مختلف کمک می‌کند و این فضا را به محلی برای استفاده از توانمندی جوانان تبدیل می‌کند اظهار کرد: وزارت ورزش و جوانان همچنین با اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه زمینه ازدواج جوانان را فراهم کرده است. همچنین تلاش‌های این وزارتخانه بر این اساس بوده است که تعامل و حضور جوانان با حکومت قانونمند شود.

وزیر ورزش و جوانان در ادامه گفت: در ناآرامی‌های دی ماه گذشته که در آن چند هزار نفر دستگیر شدند حتی یک نفر از این افراد از اعضای سازمان‌های مردم نهاد جوانان نبودند. چرا که آنها هنجارها را یاد گرفتند و می‌دانند که گفتمان‌شان با دولت باید قانونمند باشد و انتقادات‌شان را باید با ابزار قانون مطرح کنند. ما نیز در تلاشیم تا از آنها حمایت کنیم و اعتراضات آنها را به رسمیت بشناسیم. این تعامل و ارتباط به ما در اجرای برنامه‌ها کمک می‌کند.

سلطانی فر با بیان اینکه برگزاری جشنواره اندیشمندان و دانشمندان جوان علاوه بر اینکه حرکتی در راستای تقویت نقش بنگاه‌های خصوصی است، حرکت خوبی برای ایجاد امید و اعتماد بین جوانان نیز محسوب می‌شود تصریح کرد: این جشنواره همچنین به تولید علم در کشور نیز کمک می‌کند که بیش از هر زمان دیگری به آن نیاز داریم.

در بخش دیگری از این نشست محمدمهدی تندگویان، معاون ساماندهی امور جوانان نیز با بیان اینکه این معاونت با استفاده از طرح‌های سازمان‌های مردم نهاد جوانان برای توانمندی آنها تلاش می‌کند، گفت: ما نیز آماده ارسال طرح‌ها به این جشنواره هستیم و در بین تشکل‌ها شبکه سازی را آغاز کرده‌ایم به طوریکه امسال سه شبکه سراسری در کشور راه اندازی شده که یکی از آنها در حوزه کارآفرینی است.

وی با اشاره به اینکه باید روی نخبگان اجتماعی نیز مانور بیشتری داده شود اظهار کرد: این نخبگان اجتماعی در کشور در حال کارآفرینی‌های بزرگ هستند در حالیکه دیده نمی‌شوند. صندوق کارآفرینی امید نیز در حال اعطای وام به تشکل‌های کارآفرین در سراسر کشور است.