نیروی زمینی ارتش ترکیه بامداد امروز (سه‌شنبه) نیروی نظامی بیشتری برای استقرار در مرز سوریه، به مناطق جنوبی این کشور اعزام کرد.

منابع میدانی که خواستند نامشان فاش نشود، می‌گویند کاروانی بزرگ از خودروهای نظامی سنگین تحت تدابیر شدید امنیتی برای آمادگی جهت مقابله با عملیات ادلب به مرز کیلیس با سوریه منتقل شدند.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی» بامداد امروز در مجموع هشت تریلی حامل چندین تانک و توپخانه «هوویتزر» از استان کیلیس عبور کرده و در شهر «البیلی» در مرز سوریه مستقر شدند.

این اقدام ارتش ترکیه در حالی است که ارتش سوریه طی چند هفته گذشته تجهیزات و نیروهای زیادی به اطراف استان ادلب، به منظور آغاز عملیات آزادسازی این استان که در دست تروریست‌هاست، ارسال کرده است.

 

روز شنبه نیز «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه با «نصر الحریری» رئیس هیأت معارضان سوری در استانبول دیدار و درباره تحولات آتی سوریه از جمله عملیات ادلب صحبت کرد.

ارتش سوریه طی ماه‌های گذشته توانست دو منطقه غوطه و منطقه جنوب سوریه را طی عملیات‌هایی به ترتیب آزاد کند و پس از آن مقدمات حمله به ادلب را فراهم کند.

روزنامه الوطن سوریه چندی پیش گزارش داد ارتش سوریه شمار زیادی از نیروهای خود را به شمال حماه گسیل داشته است تا برای نبرد سرنوشت‌ساز ادلب آماده شود. همچنین با نزدیک شدن زمان حملات احتمالی نظامی به مواضع گروه‌های مسلح در استان ادلب، برای ریشه‌کن کردن تروریسم در این استان، نگرانی گروه‌های تروریستی حاضر در این منطقه افزایش یافته و ظاهرا علی‌رغم تصوراتشان جایگاه مردمی در این استان ندارند.

تابستان سال گذشته (مرداد ماه) بود که ائتلاف تروریستی جبهه النصره موسوم به «هیأت تحریر الشام» بعد از درگیری‌ با گروه‌های مسلح معارض سوری استان ادلب را کاملا به اشغال خود در آورد.