«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه امروز (سه‌شنبه) تأکید کرد، ادلب به «لانه تروریست‌ها» تبدیل شده است.

بنا بر گزارش خبرگزاری «اینترفکس»، سخنگوی کاخ کرملین در ادامه گفت: «لانه تروریسمی که در ادلب سوریه شکل گرفته تهدیدی برای پایگاه‌های موقت روسیه در این کشور به شمار می‌آید».

بر اساس این گزارش، پسکوف در ادامه در واکنش به اظهارات اخیر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا درباره اوضاع ادلب تأکید کرد، درخواست ترامپ برای جلوگیری از عملیات نظامی علیه تروریست‌ها در ادلب، تجلی رویکردی ناقص و ناکامل در ارزیابی اوضاع منطقه است.

رئیس جمهور آمریکا روز گذشته با اتخاذ یک ژست بشردوستانه از «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه خواسته بود بی پروا به استان ادلب حمله نکند. وی در حساب توئیتری خود نوشت: « پرزیدنت بشار اسد نباید بی پروا به ادلب حمله کند. ایرانیها و روسها با شرکت در این تراژدی بالقوه حقوق بشری، بزرگترین اشتباه انسانی را مرتکب خواهند شد. ممکن است صدها هزار نفر کشته شوند. نگذارید این اتفاق رخ دهد.»

استان ادلب اوایل سال ۲۰۱۵ در نتیجه اتحاد چندین گروه مسلح بزرگ در قالب ائتلاف «جیش الفتح» اشغال شد. این ائتلاف مورد حمایت برخی کشورهای منطقه مثل عربستان، قطر و ترکیه قرار داشت.

پس از آزادسازی نقاط متعددی در سوریه از جمله دیرالزور، ریف دمشق و سه استان جنوبی، و به دلیل آنکه برخی عناصر مسلح روند آشتی ملی را نپذیرفتند، به استان ادلب رفته‌اند و اکنون برخی آن را «انبار عناصر مسلح» می‌نامند.

دو ائتلاف «هیئة تحریر الشام» (هتش) و «جبهة تحریر سوریا» بزرگ‌ترین گروه‌های اصلی در ادلب هستند که هر دو نتیجه اتحاد چند گروه هستند.