رویترز گزارش داد، به دنبال ماه‌ها بن‌بست سیاسی در لبنان، سعد الحریری، نخست‌وزیر مکلف این کشور برنامه و ساختار پیشنهادی خود در راستای تشکیل دولت را به میشل عون، رئیس‌جمهوری لبنان ارائه کرد.

الحریری پس از ملاقاتی که با رئیس‌جمهوری لبنان داشت، اظهار کرد: من ساختار جدید را به رئیس‌جمهور تحویل دادم. ما در این باره رایزنی کردیم و البته گفت‌وگوها ادامه خواهد داشت.

وی پس از این دیدار  با اشاره به این که ساختار ارائه شده مبتنی بر الگوی وحدت ملی است، تصریح کرد کخژه در ساختار پیشنهادی هیچ طرفی بر سایر جناح‌ها غلبه ندارد.

با این حال، الحریری به جزئیات این طرح اشاره‌ای نکرده و گفته است، خودش و میشل عون تنها افرادی هستند که از ساختار پیشنهادی اطلاع دارند.

پیش از این، منابع آگاه در مصاحبه با روزنامه‌ الشرق‌الاوسط اعلام کره بودند، طرح سعد حریری که ممکن است بحران تشکیل دولت را حل کند، دربردارنده ابتکار عملی است که سمیر جعجع، رئیس حزب القوات اللبنانیة آن را ارائه داده است.

منابع همچنین اعلام کردند که این طرح همسو با تلاش‌هایی مثبتی است که توسط نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان و ولید جنبلاط، رئیس حزب سوسیال ترقی خواه صورت می‌گیرد که ممکن است به حل و فصل مشکل در رویکرد دروزی‌ها منتهی شود.

طبق گفته منابع آگاه به رایزنی‌ها برای تشکیل دولت، رویکرد جدیدی در حال حاضر در دست بررسی است که بر اساس آن، ولید جنبلاط دو وزیر دروزی حزبی و یک شخصیت دروزی دیگر که به وی و طلال ارسلان، وزیر مهاجرت در دولت موقت نزدیک باشد، با تضمین نبیه بری می‌پذیرد.

منابع عنوان داشتند: این روش بهترین راه ممکن برای حل مشکل مربوط به رویکرد مسیحی‌ها و دروزی‌ها است اما این امر در گرو واکنش مثبت رئیس‌جمهوری و تیم وی (جریان آزاد ملی به رهبری جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان) است.

منابع خاطرنشان کردند: این طرح گام بزرگی به شمار می‌آید که خواسته القوات اللبنانیه و حزب سوسیال ترقی‌خواه لبنان برای تسهیل در ماموریت نخست وزیر مکلف برای تشکیل دولت را عملی می‌سازد.