مهم، چگونگی تسویه حساب و یا توافق است وگرنه حالا دیگر همه می‌دانند که بدهی باشگاه پرسپولیس به علی دایی چطور به سه و نیم میلیارد تومان رسیده. او در دوره مدیریت رویانیان با پرسپولیس قرارداد سه ساله بست و در سال دوم قراردادش در حالی که سیاسی مدیریت باشگاه را به عهده داشت، برکنار شد، البته با یک حکم شفاهی.

قرارداد سال اول دایی یک میلیارد و ۷۰۰میلیون تومان قیمت داشت. سال دوم دو میلیارد و ۱۰۰ میلیون و سال سوم هم ۲ میلیارد و پانصد میلیون که چند روز بعد از اخراج، علی دایی در دیداری پنهانی، از مدیرعامل وقت باشگاه چک گرفت. هفت فقره چک بابت دو میلیارد و پانصد میلیون تومان. قرارشان این بود که در ازای این چک‌ها و همینطور پرداخت مالیات ۱۱۲ میلیون تومانی، علی دایی قرارداد سال سومش را به پرسپولیس ببخشد اما یکی از چک‌ها پاس نشد و مالیات را هم باشگاه نداد تا دایی ممنوع‌الخروج و یکی از ماشین‌هایش هم توقیف شود.

جرقه دعواها همین‌جا زده شد و علی دایی به تلافی مالیاتی که باشگاه پرداختش را پشت گوش انداخته بود، از پرسپولیس شکایت و غیر از آن مالیات، پول سال سوم قراردادش را هم طلب کرد که جمعا می‌شود سه و نیم میلیارد تومان. او حتی از کمیته انضباطی فدراسیون علیه پرسپولیس حکم گرفت که این حکم را استیناف هم تایید کرد اما باشگاه هنوز بدهی‌اش را پرداخت نکرده و گویا نامه‌هایی که او و وکلایش در زمان مدیریت طاهری به باشگاه پرسپولیس می‌فرستادند، اصلا در دبیرخانه این باشگاه ثبت نشده است.

با این حال حمیدرضا گرشاسبی وقتی سرپرستی باشگاه پرسپولیس را به عهده گرفت، پیش از هر چیز رفت سراغ پرونده‌های مالی و اتفاقا چند جلسه هم با علی دایی و نماینده و وکیلش برگزار و حتی با آنها توافق کرد اما توافقاتی بی‌حاصل چرا که مطالبات او هنوز پرداخت نشده است. حالا باز خوب است که ای‌اف‌سی مهلت ارسال مدارک باشگاه‌ها را یک هفته تمدید کرد وگرنه پرسپولیس دو روز پیش از لیگ قهرمانان حذف می‌شد.

الان هم از آن بدهی ۴ میلیارد و ۶۵۰ میلیونی که می‌تواند حذف پرسپولیس از لیگ قهرمانان را رقم بزند، سه و نیم میلیارد سهم علی دایی است که دیگر هیچ وعده‌ای را نمی‌پذیرد و فقط با پرداخت پول است که می‌توان از او رضایت گرفت. پرسپولیس فقط تا آخر همین هفته برای تسویه حساب با طلبکارانش و یا توافق با آنها فرصت دارد و قرار را گذاشته بر مذاکره اما اتفاقاتی که در این چند روز رخ داده و حرف‌هایی که زده شده، متعجب‌مان می‌کند.

 عده‌ای پشت علی دایی سنگر گرفته و او را به تنبیه پرسپولیس ترغیب می‌کنند و عده‌ای دیگر معترضانه مقابل او ایستاده‌اند که چرا پولِ کار نکرده (سال سوم قراردادش) را از پرسپولیس می‌خواهد. ‌لجبازی خود دایی و بی‌پولی باشگاه پرسپولیس را هم بگذارید کنار این دو مورد تا متوجه شوید که دعوای آنها چیزی فراتر از یک بدهی ساده است.

با این حال باشگاه برای توافق تلاش می‌کند اما این‌طور که از حرف‌های وکیل دایی برمی‌آید، بعید است او به توافق بدون پرداخت پول رضایت بدهد: «ما قبل از هر اقدامی سراغ باشگاه پرسپولیس رفتیم اما متأسفانه فقط امروز و فردا کردند. ما حتی بالای پانزده نامه با امضای آقای دایی و من به‌عنوان وکیل او به باشگاه ارسال کردیم اما توجهی به این نامه‌ها نشد و به تعهدشان برای پرداخت مالیات آقای دایی هم عمل نکردند. ما حتی در جلسه رسیدگی حاضر شدیم بخش عمده‌ای از مطالبات ایشان را ببخشیم اما آقایان باز هم به تعهداتشان عمل نکردند و حالا که همه راه‌ها به روی آنها بسته شده، مدعی توافق با دایی شده‌اند تا دل هواداران را به دست بیاورند. در حالی که باشگاه پرسپولیس هیچ توافقی با موکل من انجام نداده و الان هم ما فقط حرف قانون را می‌پذیریم.»

وکیل دایی یک خبر بد دیگر هم برای پرسپولیس دارد: «مبلغ جزئی پرداخت شده اما کمیته استیناف  این باشگاه را بیش از ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان ملزم به پرداخت کرده که البته ۱۲ میلیون تومان حق شکایت و مبلغ مالیات آقای دایی هم در آن باید لحاظ شود.»