این کمیساریا اعلام کرد که به رغم کاهش شمار مهاجران و آوارگانی که در سال ۲۰۱۸ در مقایسه با سال ۲۰۱۷ از این دریا گذشته اند، از ژانویه تا ژوئیه ۲۰۱۸ (از دی ۱۳۹۶ تا مرداد سال جاری) از هر ۱۸ نفری که از مسیر مدیترانه وارد اروپا شده اند، یک نفر جان باخته است. این تعداد در مدت مشابه سال ۲۰۱۷، یک مرگ از میان ۴۲ ورودی به اروپا بوده است.

«پاسکال مورو» مدیر بخش اروپای کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل گفت: این گزارش یک بار دیگر بر مساله مدیترانه به عنوان یکی از مرگبارترین گذرگاه های دریایی در دنیا، مهر تائید می گذارد.

در این گزارش عنوان شده که خطرات پیش روی مهاجران و آوارگان برای سفر به اروپا همچنان بسیار زیاد است. گمان می رود که در هفت ماه نخست سال جاری میلادی، بیش از یکهزار و ۵۰۰ مهاجر و آواره در دریای مدیترانه غرق شده باشند که اکثرشان در زمان مرگ قصد داشتند از مسیر لیبی از این دریا عبور کنند.

یک عامل اصلی و موثر بر افزایش نرخ مرگ و میر مهاجران و آوارگان، تقلیل فرآیند تجسس و کاهش ظرفیت نجات در آب های نزدیک سواحل لیبی در سال ۲۰۱۸ در مقایسه با سال ۲۰۱۷ بوده است.

در هفت ماه نخست سال ۲۰۱۷، سازمان های مردم نهاد نقش مهمی در عملیات امداد در سواحل لیبی ایفا کردند به طوری که حدود ۳۹ هزار مهاجر و آواره در عملیات این سازمان ها نجات یافتند. 

این در حالی است که تعداد قایق های امدادرسان سازمان های مردم نهاد در نزدیکی سواحل لیبی در سال ۲۰۱۸ کاهش یافت، امری که باعث شد تعداد کمتری از ماموران امداد و نجات در این منطقه در عملیات کشف و نجات قربانیان شرکت کنند.

در نتیجه، مهاجران و آوارگان به ناچار زمان بیشتری را در قایق های ناامن و شلوغ سپری کردند و قاچاقچیان انسان نیز به واسطه عملیات تجسس گارد ساحلی لیبی، بیشتر خطر می کنند.

بعلاوه، مسیر دریایی از شمال آفریقا به اسپانیا نیز شاهد افزایش ۵۰ درصدی مرگ و میر مهاجران و آوارگان از سال گذشته بوده، به طوری که ۳۰۰ نفر در سال جاری میلادی در این مسیر جان باخته اند، در حالی که این تعداد در ۱۲ ماه سال گذشته میلادی، ۲۰۰ نفر بوده است. 

در آوریل سال جاری (فروردین - اردیبهشت ۱۳۹۷)، بیش از یکهزار و ۲۰۰ نفر از طریق دریا خود را به اسپانیا رسانده اند و نرخ مرگ و میر در این ماه از هر ۱۴ نفر، یک نفر بوده است.

در همین حال، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل از اروپا خواست دسترسی به مسیرهای امن و قانونی برای آوارگان را افزایش دهد و امکان اسکان این افراد و رفع موانع موجود در مسیر ملحق شدن خانواده ها را فراهم کند.