سیداحسان قاضی‌زاده به خانه ملت گفت: براساس اختیارات اصل۱۱۰ قانون اساسی برخی افراد یا شوراهایی که منصوب مقام معظم رهبری هستند، مشمول قانون مذکور نمی‌‎شوند.

نماینده مردم فریمان، سرخس، بخشهای احمدآباد و رضویه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رئیس سازمان صدا و سیما، اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام، شورای عالی امنیت ملی، شورای عالی انقلاب فرهنگی، فرماندهان ارشد نیروهای مسلح که با حکم مقام معظم رهبری منصوب می‎شوند، بر اساس اختیارات اصل ۱۱۰ قانون اساسی از اختیارات رهبری است و مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان نمی‎شوند.

وی تصریح کرد: البته در قانون "اجازات خاصه" برای سایر مسئولان مانند معاونین وزرا، سفرا و استانداران حذف شده است و آن‌ها نمی‌توانند با کسب اجازه از مقام معظم رهبری در سمت خود باقی بمانند اما اختیارات اصل ۱۱۰ قانون اساسی به قوت خود باقی است و این اصل قانون اساسی بر قانون منع به کارگیری بازنشستگان تقدم دارد.

عضو فراکسیون جوانان مجلس یادآور شد: در عین حال سازمان صدا و سیما مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می‌‎شود و معاونین، مدیران کل، مدیران شبکه‎‌ها و کارشناسان مشمول قانون فوق می‌شود و فقط رئیس سازمان که حکم مستقیم از مقام معظم رهبری دارد از این قانون مستثنی می‎‌شود.

وی در پاسخ به این سئوال که اگر در قانون جدید اداره و نظارت بر صدا و سیما اتنخاب رئیس بر عهده هیأت امنا گذاشته شود، رئیس صدا و سیما مشول قانون می‌‎شود یا خیر، پاسخ داد: هنوز این طرح در کمیسیون فرهنگی در حال تدوین است و تا مرحله اجرا تغییرات زیادی خواهد داشت؛ اما در حال حاضر تکلیف با استناد به اصل ۱۱۰ فقط برای افراد یا شوراها مذکور مشخص است.

عضو ناظر مجلس در شورای نظارت بر صدا و سیما در پاسخ به این سئوال که آیا بازنشستگان تعویقی صدا و سیما مشمول قانون مذکور می‌‎شوند یا خیر نیز پاسخ داد:در هیچ قانونی عبارتی تحت عنوان "تعویق" نداریم؛ پیش از این در سازمان صدا و سیما که مدیر بازنشسته با درخواستی با استفاده از اختیارات رئیس سازمان صدا و سیما امر بازنشستگی خود را به تعویق می‌انداخت؛ولی با قانون جدید منع بکارگیری بازنشستگان این افراد باید سمت خود را واگذار کنند.

عضوکمیسیون فرهنگی مجلس تصریح کرد:با تأیید این قانون در شورای نگهبان و ایلاغ آن یک ماه زمان لازم است و همچنین در متن قانون دو ماه فرصت به دستگاه‌ها داده شده است که در این مدت، نیروی جدید در دستگاه مربوطه مشغول به کار شود.