اسکای نیوز گزارش داد، سفر رودریگو دوترته، رئیس‌جمهور فیلیپین به اراضی اشغالی اولین سفر یک رئیس جمهور فیلیپین به اسرائیل است.

دوترته قبل از سفرش تأکید کرد که فیلیپین به دنبال همکاری با اسرائیل در زمینه‌های دفاعی و امنیتی و توسعه اقتصادی و تجارت است. قراردادهای تسلیحاتی با اسرائیل نیز یکی از محورهای سفر وی است.

قرار است دوترته با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل و دیگر مسئولان ارشد اسرائیل دیدار و از یادبود هولوکاست دیدن کند. همچنین قرار است دوترته در یک رژه نظامی حضور یابد.

دوترته چندی پیش کمپینش علیه مواد مخدر را به هولوکاست و خودش را به هیتلر تشبیه کرده بود، تشبیهی که جنجال زیادی بپا کرد. او گفته بود که از کشتن سه میلیون معتاد خوشحال می‌شود.

وی اما بعدا عذرخواهی کرد. در جریان کمپین دوترته هزاران تن از مظنونان در پرونده قاچاق مواد مخدر کشته و بازداشت و شکنجه شدند که موجب خشم نهادهای حقوقی بین المللی شد.

فعالان حقوقی در اسرائیل تصمیم دارند از روون ریولین، رئیس اسرائیل بخواهند از دوترته استقبال نکند.

یک گروه اسرائیلی که ایتای ماک، وکیل و حقوقدان اسرائیلی ریاست آن را برعهده دارد درباره این سفر نوشت: هیچ جایی برای یک قاتل و شخصی که از تجاوز جنسی حمایت می‌کند و مدارس را منفجر می‌کند، وجود ندارد.