یونهاپ گزارش داد، چونگ ایویی-یونگ، رئیس دفتر امنیت ملی ریاست جمهوری کره‌جنوبی به عنوان رئیس هیات پنج عضوی در امور کره‌شمالی که چهارشنبه به سمت پیونگ‌یانگ حرکت می‌کند، انتخاب شد.

این هیات شامل رئیس سرویس اطلاعات ملی، معاون وزیر اتحاد، نماینده رئیس‌جمهوری در امور خارجی و یک مقام ارشد سرویس اطلاعات ملی کره‌جنوبی می‌شود. این دومین سفر چونگ به کره‌شمالی در کمتر از شش ماه گذشته است و اوایل ماه مارس هم او به همراه همین هیات پنج عضوی عازم پیونگ‌یانگ شده بود.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری سئول در کنفرانسی خبری گفت: علت آنکه هیات مذکور شامل همان مقام‌های دور قبلی هستند این است که دولت بر اهمیت مذاکرات با کره‌شمالی با هدف دستیابی به اهدافش تاکید دارد. هیات کره‌جنوبی با استفاده از یک مسیر مستقیم بر فراز مرز دو کره به سمت پایتخت کره‌شمالی می‌رود و همان روز هم باز می‌گردد.

هیات‌ کره‌جنوبی حین اولین سفرش به کره‌شمالی در ۵-۶ مارس با کیم جونگ اون،‌ رهبر کره‌شمالی دیدار کرد. این نشست بعدا زمینه ملاقات ۲۷ اوریل میان مون جائه-این، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی با کیم را فراهم کرد. این سفر هیات کره‌جنوبی بار دیگر با هدف زمینه‌چینی سومین نشست مون-کیم است که طبق برنامه قرار است همین ماه در پیونگ‌یانگ برگزار شود.

به گفته سخنگوی ریاست جمهوری سئول، مشخص نیست که آیا این هیات می‌تواند با کیم جونگ اون دیدار کند یا خیر. رهبران دو کره در ۲۶ مه دومین ملاقات دوجانبه خودشان را برگزار کردند که به دنبال آن نشست تاریخی رهبر کره‌شمالی با دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در سنگاپور برگزار شد.

سفر مقام‌های کره‌جنوبی همچنین در بحبوحه بن‌بست آشکار در مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای میان آمریکا و کره‌شمالی انجام می‌شود. رئیس دفتر مون جائه-این امروز دوشنبه خواستار تلاش‌هایی برای از سرگیری مذاکرات خلع سلا میان واشنگتن-پیونگ‌یانگ شد. او در پیامی فیس‌بوکی نوشت: من از این فرستاده ویژه انتظار دارم که بعد از تعیین تاریخ سفر رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی به پیونگ‌یانگ در پاییز امسال بازگردد.  

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا سفر مایک پامپئو، وزیر خارجه کشورش به پیونگ‌یانگ را به دلیل عدم پیشرفت در مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای لغو کرده است. رئیس دفتر مون جائه-این تاکید کرد: همچنین امیدواریم این فرستاده بتواند زمینه را برای سفر مایک پامپئو به کره‌شمالی و پیشرفت در مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای میان کره‌شمالی و آمریکا ایجاد کند.  

مقام ارشد دفتر ریاست جمهوری سئول تاکید کرد: با توجه به واقعیت دیپلماسی، درک یک تغییر تاریخی بدون صبر و رضایت استراتژیک آمریکا علنا غیر ممکن است. برای همین است که دولت مون جائه-این قویا و از نزدیک ارتباط و همکاری با ایالات متحده را در حدی بی‌سابقه دنبال می‌کند.