وی گفت: گرچه برخی استان‌های کشور در این سال‌های اخیر با خشک‌سالی مواجه بودند اما سال به سال به آمار پرداخت زکات افزوده می‌شود.

رئیس شورای زکات کشور تصریح کرد: در سال گذشته ۳۷۰ میلیارد تومان زکات در کل کشور جمع‌آوری شد و قطعاً با احتساب کمک‌های مردمی که خودشان به مستضعفین می‌دهند، این آمار بالاتر است.

پیش‌بینی جمع‌آوری ۴۱۰ میلیارد تومان زکات در کشور

وی ادامه داد: امسال 400 تا 410 میلیارد تومان برای جمع‌آوری زکات در نظر گرفته شده است و اگر تلاش‌ها و فعالیت‌ها برای ترویج فرهنگ پرداخت زکات گسترده‌تر شود، ظرفیت جمع‌آوری یک‌هزار میلیارد تومانی نیز وجود دارد.

حجت‌الاسلام تقوی افزود: در سطح کشور استان‌هایی داشته‌ایم که برای یک سال 10 میلیون تومان زکات جمع‌آوری کرده بودند که اکنون آمار همان استان به 12 میلیارد تومان رسیده و قطعاً امسال نیز بیشتر است و این رشد آماری نشان می‌دهد که مردم برای پرداخت زکات تمایل و آمادگی دارند.

وی اظهار کرد: فرهنگ پرداخت زکات در جامعه بستگی به میزان تبلیغ و ترویج دارد و اگر بخواهیم براساس برنامه‌ریزی مرتب و منظم و حل مشکلات و نیازهای آن منطقه زکات را جمع‌آوری کنیم، باید با انجام کارهای فرهنگی در جهت تجمیع زکات تلاش کنیم چراکه این کار دستوری نبوده بلکه نیازمند انگیزه و رغبت خود فرد است.

نماینده ولی فقیه در وزارت جهادکشاورزی گفت: سیاست نظام بر این است که زکات را براساس ساماندهی پیش ببریم و یکی از این برنامه‌ها نیز "تجمیع زکات" است اما برخی‌ها فکر می‌کنند که زکات جمع‌آوری شده استان‌ها به تهران انتقال و در اختیار ماست که چنین اظهاراتی صحتی ندارد و زکات‌های جمع‌آوری شده براساس برنامه‌ریزی در خود منطقه هزینه و توزیع می‌شود.

مردم بدانند زکاتی که پرداخت می‌کنند، در منطقه خودشان هزینه می‌شود

وی اضافه کرد: کمیته‌امداد یک‌ریال از میزان زکات جمع‌آوری شده را در جهت حقوق، دستمزد و کارمزد برداشت نمی‌کند و همه زکات صرف کمک به فقرا و مشکلات همان منطقه می‌شود.

رئیس شورای زکات کشور خاطر نشان کرد: حقوق و حق‌الزحمه همکاران کمیته‌امداد و عاملین زکات از منابع دیگر پرداخت می‌شود و باید مردم بدانند زکاتی که پرداخت می‌کنند، تا ریال آخرش در محل خود هزینه می‌شود.

حجت‌الاسلام تقوی گفت: تلاش همه ما در شورای عالی زکات این است که زکات را تجمیع کنیم تا بلکه بتوانیم با زکات جمع‌آوری شده کارهای بزرگتری را انجام بدهیم.