«محمود عفیفی» سخنگوی دبیرکل اتحادیه عرب امروز (یکشنبه) اعلام کرد که «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب بر ضرورت توقف فوری درگیری‌ها و پایبندی به آتش‌بس و اقدامات شورای ریاستی دولت وفاق ملی جهت گسترش امنیت در طرابلس، تأکید دارد.

عفیفی افزود که ابوالغیط همچنین دستیابی به راه‌حل ریشه‌ای و فراگیر برای تهدیدات گروه‌های مسلح را خواستار شده است.

به نوشته خبرگزاری آلمان، سخنگوی دبیرکل اتحادیه عرب تأکید کرد که بدون تحقق صلح و امنیت در لیبی تحقق دستآوردهای سیاسی و برگزاری انتخابات و تدوین قانون اساسی با هدف تکمیل روند انتقال دموکراتیک در کشور غیر ممکن است.

طرابلس پایتخت لیبی از یکشنبه هفته پیش شاهد درگیری مسلحانه بین گروه موسوم به «اللواء السابع» معروف به «الکاینات» و گردان «طرابلس» به فرماندهی «هیثم التاجوری» و حمایت گردان موسوم به «کتیبة النواصی» وابسته به وزارت کشور است.

با وجود اینکه گفته می‌شود گردان اللواء السابع وابسته به دولت وفاق ملی است، اما «فائز السراج» رئیس دولت وفاق ملی اخیرا اعلام کرد که این گروه مدت‌هاست منحل شده و مشروعیت ندارد.

شبکه «اسکای‌نیوز» امروز گزارش داد که نیروهای گروه موسوم به «اللواء السابع» بخش‌های زیادی از طرابلس و جاده منتهی به فرودگاه را تصرف کردند. طبق این گزارش، پیشروی نیروهای این گروه به سمت مرکز طرابلس ادامه دارد.