علی نجفی خوشرودی در توضیح نشست امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: نشست امروز با حضور مسئولانی از وزرات امور خارجه، اقتصاد و دارای و بانک مرکزی و مدیران بانک‌های دولتی و خصوصی برگزار شد و طی آن آخرین وضعیت تاثیرات تحریمی آمریکا و شرایط فعالیت بانکی جمهوری اسلامی ایران قبل از برجام و پس از توافق هسته‌ای و بعد از خروج آمریکا از برجام مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت.

وی اضافه کرد: مدیران بانک‌ها در این جلسه اشاره کردند که علی‌رغم اینکه برخی از بانک‌های بزرگ دنیا با ایران همکاری نکردند، لیکن پس از توافق برجام شرایط فعالیت‌های بانکی جمهوری اسلامی ایران در سطح بین‌الملل و برقراری روابط کارگزاری به مراتب تسهیل شد.

نماینده مردم بابل در مجلس شورای اسلامی افزود: هم‌اکنون اگرچه با چالش‌ها و مشکلاتی مواجه هستیم ولیکن خیلی از کشورها حتی هم‌‌‌پیمانان و متحدین آمریکا، از سیاست‌های یکجانبه این کشور خرسند نیستند. در این جمله اشاره شد که بر خلاف دوره قبل تحریم‌ها، تحریم‌های جدید صرفا از سوی آمریکا اعمال شده و این به معنای تحریم سازمان ملل یا اتحادیه اروپا نیست.

نجفی خوشرودی ادامه داد: جنگ روانی و اقتصادی علیه جمهوری اسلامی ایران ضرورت توجه به این نکته که نباید بهانه به دست آمریکا داد از طرق مختلف از قبیل الحاق به FATF در عین هوشیاری نسبت به ابعاد احتمالی تاثیرات آن، توسعه روابط با همسایگان، حمایت مجلس از فعالیت بانک‌ها در مواجهه با تحریم‌ها و... از دیگر موضوعات مطرح از سوی مدیران بانک‌ها و اعضای کمیسیون بود.

وی اضافه کرد: در نهایت اینکه علی‌رغم مشکلات و محدودیت‌های موجود، مجموعه نظام بانکی کشور با وجود همه مشکلات آماده است تا همه تدابیر و سازوکارهای لازم را برای مقابله با تحریم‌ها در دستور کار قرار دهد.