مراسم اختتامیه هجدهمین دوره بازی های آسیایی بعدازظهر امروز (یکشنبه) با حضور «جوکو ویدودو» رئیس جمهوری و «ایمان نهراوی» وزیر ورزش اندونزی ،«شیخ احمد الفهد الصباح» رئیس کویتی شورای المپیک آسیا و«توماس باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک»(IOC) در ورزشگاه «گلورا بانگ کارنو»برگزار شد.

هجدهمین دوره بازی های آسیایی به میزبانی شهرهای جاکارتا و پالمبانگ کشور اندونزی از ۲۷ مرداد ماه با حضور بیش از ۱۱ هزار ورزشکار از ۴۵ کشور آغاز شد و کاروان ورزشی ایران با یک پله سقوط نسبت به دوره گذشته در کره جنوبی (۲۰۱۴) عنوان ششمی را از آن خود کرد.

در حاشیه این رقابت ها پس از سخنان باخ رئیس کمیته بین المللی المپیک، پرچم بازی ها به کشور چین به عنوان میزبان نوزدهمین دوره این بازی ها داده شد تا در سال ۲۰۲۲ میزبان چند هزار ورزشکار قاره کهن آسیا باشد.

رشته های سامبو، پنجاگ سیلات، جوجیتسو و پاراگلایدر نیز نخستین حضور خود را در این رویداد تجربه کردند.

بیش از پنج هزار خبرنگار و فعال حوزه های خبری هجدهمین دوره بازی های آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا را پوشش خبری دادند که از ایران هم ۴۲ خبرنگار افتخارآفرینی های ورزشکاران کشورمان را پوشش دادند.

۲۸۰ ورزشکار مرد ایرانی در این رویداد در رشته های دوچرخه سواری، تیراندازی، تیراندازی با کمان، قایقرانی، ورزش های آبی (شنا، شیرجه، واترپلو)، دو و میدانی، سوارکاری، جودو، ژیمناستیک، فوتبال، تنیس روی میز، بوکس، هنرهای رزمی (جوجیتسو، پنچاک سیلات، کوراش و سامبو)، کوهنوردی، کشتی ( آزاد و فرنگی)، وزنه برداری، تکواندو، کاراته، ووشو، بسکتبال، کبدی، شمشیربازی، والیبال، هندبال، اسکواش، سه گانه، سپک تاکرا، بدمینتون و پاراگلایدر حضور یافتند.

علاوه بر این در کاروان ورزشی ایران ۹۸ ورزشکار زن نیز حضور داشتند که در رشته های تیر و کمان، بدمینتون، بسکتبال سه در سه، دوچرخه سواری، سوارکاری، شمشیر بازی، کبدی، کاراته، کوراش، جوجیتسو ،جودو، پنچاک سیلات، سامبو ،ووشو، اسکواش، تنیس روی میز، تکواندو ،دوومیدانی و قایقرانی، تنیس و سنگ نوردی مسابقه دادند که سهم انان ۱۷ مدال از مجموع ۶۲ مدال کاروان ورزشی ایران بود.

کشورهای چین با مجموع ۲۸۹ مدال، ژاپن با ۲۰۵ مدال، کره جنوبی با ۱۷۷ مدال، اندونزی با ۹۸، ازبکستان با ۷۰، ایران با ۶۲، چین تایپه ۶۷، هند با ۶۹، قزاقستان با ۷۶ و کره شمالی با ۳۷ مدال رده های اول تا دهم این دوره از رقابت ها را از آن خود کردند.