به گزارش  خبرگزاری فرانسه، «رجب طیب اردوغان» که به قرقیزستان سفر کرده با اعلام اینکه آنکارا دلار را نه تنها از معاملات خود با روسیه بلکه از تمامی معاملات ترکیه با کشورهای دیگر نیز حذف می کند رفتار واشنگتن را به رفتار گرگ های وحشی تشبیه کرد.

ترکیه و آمریکا مدت هاست که بر سر موضوعاتی همچون بازداشت یک کشیش آمریکایی، تمایل ترکیه برای خرید سامانه موشکی از روسیه، مخالفت آنکارا با همراهی آمریکا در تحریم ایران، اعمال تعرفه های جدید از سوی آمریکا بر فولاد و آلومینیوم وارداتی از ترکیه وارد چالش جدی شده و روابط دو کشور به سمت بحرانی شدن پیش می رود.

در همین رابطه «دونالد ترامپ» در جدیدترین اظهار نظر در خصوص مشکلات به وجود آمده میان آمریکا و ترکیه گفته بود که اقدامات اردوغان وی را ناامید کرده ست.

رئیس جمهور ترکیه در اظهارات دیگری همچنین با توجه به بحران اقتصادی که محصول تنش‌های اخیر آنکارا-واشنگتن است، گفت: آنها در تلاش هستند تا از طریق دستکاری ارزی، اقتصاد قوی و محکم ترکیه را در سایه تردید فرو ببرند.

اردوغان همچنین عمده تاکید خود بر استقلال اقتصادی را در حوزه صنایع نظامی عنوان داشت.

طی هفته‌های گذشته، ارزش لیر ترکیه در برابر دلار با سقوط همراه بوده است که دلیل آن تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به اعمال تعرفه گمرکی بر فولاد و آلومینیوم ترکیه است.

امتناع آنکارا از آزادی «اندرو برانسون» کشیش آمریکایی متهم به همدستی با تروریسم، عامل اصلی تشدید تنش‌های دوجانبه عنوان می‌شود.