سردار موسی کمالی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره شرایط معافیت مدال آوران مسابقات ورزشی اظهارکرد:‌ براساس قانون سرباز قهرمان که از سوی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده است، سه نفر اول  مسابقات المپیک جهانی، یعنی دارندگان مدال‌های طلا، نقره و برنز از انجام خدمت سربازی معاف خواهند شد.

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح اضافه‌کرد: در مسابقات جام‌جهانی دو نفر اول، یعنی دارندگان مدال‌های طلا و نقره از سربازی معاف می‌شوند.

وی با اشاره به دارندگان مدال‌ در مسابقات آسیایی نیز گفت: طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی، تنها دارندگان مدال طلا در مسابقات المپیک آسیایی که زیرنظر کمیته بین‌المللی المپیک برگزار می‌شود، از انجام خدمت سربازی معاف هستند.

کمالی درباره اینکه آیا دارندگان این مدال‌ها می‌توانند از این ظرفیت برای همسر یا فرزند خود استفاده کنند؟ تصریح کرد: به هیچ عنوان چنین امکانی وجود ندارد و این تسهیلات تنها برای قهرمانان مرد که خود به سربازی نرفته‌اند کاربرد خواهد داشت.

رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح درباره تیم‌های ورزشی نیز گفت: فرقی ندارد که مدال آوران در یک تیم بوده یا در مسابقاتن انفرادی شرکت کرده باشند و اگر افراد شرایط یاد شده در کسب مدال را داشته باشند، مشمول این معافیت‌ها خواهند شد.

کمالی درباره شرکت‌کنندگان در مسابقات پارالمپیکی نیز خاظرنشان کرد:‌ طبق قانون تنها یکی از فرزندان دارندگان مدال طلا در مسابقات پارالمپیک جهانی می‌توانند از انجام خدمات سربازی معاف شوند و البته تنها در این مورد تفاوتی ندارد که دارنده مدال طلای مسابقات پارالمپیک جهانی مرد باشد یا زن.

وی اضافه کرد: در حال حاضر با توجه به برگزاری مسابقات المپیک آسیایی جاکارتا، با توجه به اینکه این مسابقه زیرنظر کمیته بین المللی المپیک برگزار می‌شود، تنها مردان دارنده مدال طلا می‌توانند از سربازی معاف شوند.

به گفته رییس اداره سرمایه انسانی سرباز ستادکل نیروهای مسلح، برابر قانون، مسابقات جام ملت‌های آسیا، جزو مسابقاتی که در قانون سرباز قهرمان آمده نیست و در همین راستا در صورت قهرمانی نیز امکان معافیت فوتبالیست‌ها وجود ندارد.