به گزارش اسپوتنیک، ریاض اعلام کرده است که برنامه تبادل دانشجو با کانادا را متوقف خواهد کرد و قصد دارد دانشجویانی را که در کانادا در حال تحصیل هستند، بازگرداند.

بر اساس این گزارش، 31 آگوست یعنی 2 روز قبل ضرب الاجل تعیین شده برای دانشجویان سعودی بود تا کانادا را ترک کنند ولی ده ها دانشجو درخواست مربوط به پناهندگی را به مقام های رسمی کانادا ارائه کرده اند تا بتوانند به تحصیل در این کشور ادامه دهند.

شبکه تلویزیونی سی بی سی به نقل از عمر عبدالعزیز فعال سیاسی مستقر در مونترال اعلام کرده است که در حال همکاری با دانشجویانی است که زندگی آنها به خاطر تنش سیاسی بین ریاض و اوتاوا به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است.

وی در این باره گفت: دانشجویان سعودی خواستار ادامه تحصیل در کانادا هستند. آنها نمی خواهند فرصت تحصیل و کار در کانادا را از دست بدهند، و حداقل به دنبال یک راهکار هستند.

زندگی بیش از 8 هزار دانشجوی سعودی در کانادا تحت تاثیر منفی این بحران سیاسی در روابط دو کشور قرار گرفته است.

این فعال سیاسی سعودی افزود: آنها طرح ها و رویاهایی داشتند و ناگهان به آنها می گویید به عربستان بازگردند. آنها واقعا نمی دانند چه کاری انجام دهند این مانند یک شوک است.

بر اساس قوانین مهاجرت، شهروندی کانادا، دانشجویان سعودی می توانند در این کشور بمانند چرا که ویزای آنها توسط کانادا صادر شده و تا هر زمانی که این ویزا اعتبار داشته باشد، دانشجویان سعودی می توانند به تحصیل ادامه دهند.

روابط کانادا و عربستان سعودی زمانی متشنج شد که وزارت خارجه کانادا از ریاض خواست تا فعالان حقوق بشر را سریعا آزاد کند. عربستان نیز این درخواست کانادا را دخالت در امور داخلی اش ارزیابی کرده است.

اوایل ماه آگوست عربستان سعودی سفیر خود در کانادا را فراخوانده است و به سفیر کانادا نیز 24 ساعت فرصت داد تا خاک این کشور را ترک نماید. عربستان سعودی همچنین مبادلات تجاری با کانادا را به حالت تعلیق درآورده است.