بیستمین جشن خانه سینما، شامگاه شنبه دهم شهریور در تالار وحدت شد و برترین آثار و هنرمندان هنر هفتم در سال ۱۳۹۶ معرفی شدند.

سرآغاز این مراسم با اجرای محمدرضا شهیدی‌فرد، پخش کلیپی از درگذشتگان سینمای ایران در سال گذشته با صدای محسن چاووشی بود.

در ادامه، علی نصیریان، رییس بیستمین جشن سینمای ایران پشت تریبون قرار گرفت و گفت: «این جشن بر همه مبارک باشد. زمان ما کار کردن سخت بود. ولی الان با دسترسی ساده‌تری که به تکنولوژی هست و توسعه فرهنگی کشور، بهتر و آسان‌تر می‌توان به خلق هنر متعالی امیدوار شد. هنر بنیادش بر مهر و خوبی است و امیدوارم این جشن‌ها موجب شود هنر رشد کند.»

منوچهر شاهسواری، مدیرعامل خانه سینما، دیگر سخنران این مراسم بود که گفت: «راز ماندگاری سینمای ایران جز عشق نیست و هر کس سینمای ایران را غیر از این بخواهد خطای بزرگی کرده است. سینما گذشته تاریخ و آینده ما را روایت می‌کند و چه چیز از این گران‌بها‌‌تر. وقتی گفتیم جشن را کوچک برگزار می‌کنیم، برداشت نادرستی شد که گویی نمی‌خواهیم جشن داشته باشیم، مگر می‌شود داوری کنیم و برگزیده نداشته باشیم.»

پس از صحبت‌های شاهسواری، نوبت به اهدای جوایز رسید.

در بخش انیمیشن، تندیس بیستمین جشن خانه سینما به حسین ملایمی برای «بدو رستم بدو» اهدا شد. روانبخش صادقی و گلاره عباسی جایره این بخش را دادند.

تندیس بهترین فیلم کوتاه را مجید برزگر و پانته‌آ پناهی‌ها به محمد کارت برای فیلم «بچه خور» اهدا کردند.

در ادامه، رامین حیدری‌فاروقی و رویا نونهالی، تندیس مستند نیمه بلند را به ارد عطارپور برای فیلم «پرسپولیس شیکاگو» اهدا کردند.

تندیس بهترین مستند بلند به آزاده موسوی و کورش عطایی برای فیلم «در جستجوی فریده» رسید.