&#۳۹;الیستر برت&#۳۹; معاون وزیر خارجه انگلیس در امور غرب آسیا و شمال آفریقا اولین سیاستمدار اروپایی است که روز گذشته (جمعه) برای گفت‌وگو درباره آینده توافق هسته‌ای پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام به تهران سفرکرده است. 

او پیش از انجام این سفر گفته بود: انگلیس در کنار اروپایی‌ها و متحدان بین‌المللی بر ضرورت حفظ این توافق تأکید کرده و حمایت خود را از طریق به اجرا گذاشتن قانون مسدودکننده اتحادیه اروپا نشان داده است. 

وی همچنین تصریح کرد: مادامی‌که ایران به تعهداتش نسبت به برجام متعهد باشد ما نیز به آن پایبند خواهیم بود، زیرا بر این باور هستیم که این بهترین راه برای تضمین آینده امن و آرام در منطقه است.

رئیس‌جمهوری آمریکا اردیبهشت سال جاری، پس از شوی تبلیغاتی نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ادعایی ایران، خروج کشورش از برجام و بازگشت تحریم‌های رفع شده به مدد این توافق را اعلام کرد. 

اروپا در واکنش به اعمال تحریم های امریکا علیه ایران گفته است که این اتحادیه و دیگر امضاکنندگان توافق هسته‌ای با ایران تلاش می‌کنند که کانال‌های سرمایه‌گذاری در ایران را باز نگه‌دارند. 

در بیانیه‌ای که در همین رابطه منتشر شد آمده است که اروپا &#۳۹;قوانین مسدودسازی&#۳۹;‌ خود را برای حمایت از شرکت‌های اروپایی فعال در ایران اجرا می‌کند تا از این شرکت‌ها در برابر آن بخش از تحریم‌های آمریکا که شرکت‌های خارجی‌ را تهدید می‌کند، محافظت کند.

در نشست امروز (شنبه) سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه کشورمان با همتای انگلیسی خود، مساله همکاری‌های اقتصادی دوجانبه در پی خروج آمریکا از برجام و نحوه تأمین سازوکارهای پولی و مالی بین دو کشور به‌رغم تحریم‌های آمریکا موردبحث و رایزنی قرار گرفت. در این دیدار طرفین همچنین در خصوص آخرین تحولات منطقه به رایزنی و تبادل‌نظر پرداختند.

پیش‌ازاین تایمز گفته بود که مقام‌های انگلیس باهدف حفظ برجام، درصدد پیدا کردن راهکارهایی برای اجتناب از تحریم‌های آمریکا علیه ایران برآمده‌اند. بر اساس این گزارش مقام‌های وزارت خارجه و دارایی انگلیس با همتایان ژاپنی خود دیدار کرده تا در مورد تحریم‌های آمریکا علیه ایران رایزنی کنند. یک مقام دولتی انگلیس به نشریه تایمز اعلام کرده است که لندن برای واردات نفت، حل مسائل بانکی و بیمه به دنبال رهیافت‌های مؤثر می‌گردد.

بر اساس گزارش تایمز، فیلیپ هاموند وزیر دارایی انگلیس ماه گذشته در حاشیه نشست گروه ۲۰دربوینس آیرس با«استیو منوچین» همتای آمریکایی خود دیدار و درباره تحریم‌های ایران رایزنی کرده‌اند. طرف آمریکایی اعلام کرده که برای رسیدن به یک موضع منطقی آماده همکاری با لندن است.

تایمز اضافه کرد: لندن به دنبال راهکاری است تا ایران منافع مالی خود را تا زمانی که تحریم‌های آمریکا لغو نشده از طریق این کشور دنبال کند. بوریس جانسون وزیر امور خارجه پیشین انگلیس اردیبهشت گذشته گفته بود که انگلیس مصمم است تا برجام را حفظ کرده و به شرکت‌های انگلیسی و اروپایی کمک کند تا با طیب خاطر به تجارت با ایران ادامه دهند.

هم‌زمان هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان خواستار استقلال مالی اتحادیه اروپا و ایجاد کانال‌های پرداختی مخصوص به خود شد تا در این زمینه از ایالات‌متحده آمریکا بی‌نیاز شود.

وی در مقاله‌ای حفظ توافق هسته‌ای با قدرت‌های عمده جهان (برجام) را با تشکیل نظام پرداخت مالی اروپایی مستقل از ایالات‌متحده آمریکا ممکن دانست.

ماس باهدف دفاع از برجام و حفاظت از شرکت‌های اروپایی فعال در ایران در مقابل تحریم‌های آمریکا، پیشنهاد ایجاد یک کانال پرداخت مستقل از آمریکا، یک صندوق مالی اروپایی و یک سیستم سوئیفت مستقل را مطرح کرده است. این پیشنهاد یادآور طرحی است که بلافاصله پس از خروج ترامپ از برجام از سوی برونو لومر، وزیر اقتصاد فرانسه مطرح شد. 

لومر از دولت‌های اروپایی خواست برای حفظ استقلال اقتصادی اروپا گردهم آمده و با ایجاد نهادهای مالی اروپایی، کانال‌های لازم برای ارتباط میان شرکت‌های فرانسوی، ایتالیایی، آلمانی و اسپانیایی با هر کشور دیگری در جهان را فراهم کنند. لومر معتقد است: «آمریکا نباید پلیس اقتصادی جهان باشد.»

به‌تازگی، «ژان ایو لو دریان» وزیر خارجه فرانسه نیز بر حفظ روابط تجاری با ایران تأکید کرده و آن را مساله ای مهم دانست. او که برای حضور در نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا به وین پایتخت اتریش رفته است، اظهار داشت که اتحادیه اروپا تلاش می‌کند تا راه‌هایی برای حفظ روابط نفتی و بانکی با ایران بعد از دور دوم تحریم‌های آمریکا در ماه نوامبر (آبان) پیدا کند

این تحولات در حالی رخ می‌دهد آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته برای دوازدهمین بار پایبندی ایران به تعهداتش در برجام را مورد تائید قرار داده و تأکید کرده است که در برنامه هسته‌ای کشورمان هیچ‌گونه انحرافی مشاهده نشده است.