هیل گزارش داد،‌ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در توئیتی نوشت: من اظهارنظرهایی خارج از ضبط خطاب به بلومبرگ درباره کانادا مطرح کردم و بعدا این تفاهم قدرتمند (اظهارات مورد قبول دو طرف) به طرزی فاحش نقض شد.

ترامپ در ادامه در ضمن تایید این اظهارنظرهایش گفت: این نمونه دیگری از گزارشگری "غیرصادقانه" است. من به این موضوع عادت دارم. دست‌کم کانادا می‌داند که من چه موضعی دارم.

این حمله مجدد ترامپ به رسانه‌ها ساعاتی بعد از آن منتشر شد که نشریه تورنتو استار کانادا گزارش کرد که ترامپ در اظهارنظری خصوصی گفته که در ارتباط با تجارت کشورش با کانادا مصالحه نمی‌کند.

ظاهرا این اظهارنظرهای ترامپ درباره کانادا در جریان مصاحبه‌ای که او با خبرنگار شبکه خبری بلومبرگ در کاخ سفید که روز پنجشنبه انجام داده مطرح شده است.

به نوشته روزنامه تورنتو استار رئیس‌جمهور آمریکا این صحبت‌هایش درباره این کشور هم‌پیمان با آمریکا را با این اطمینان که اظهارنظرها ضبط نمی‌شوند، مطرح کرده است.

به نوشته روزنامه کانادایی بلومبرگ درخواست ترامپ را برای عدم انتشار اظهارات او درباره کانادا در این مصاحبه قبول کرده بود.

با این حال تورنتو استار گزارش کرد که این روزنامه چنین توافقی با کاخ سفید نداشته است.

در عین حال مشخص نشده که این نشریه کانادایی از چه طریقی به این صحبت‌های ترامپ دسترسی پیدا کرده است.

علاوه بر آنکه این توئیت ترامپ صحت صحبت‌هایش درباره کانادا را تلویحا تایید می‌کند جان میکلتوایت، سردبیر بلومبرگ که در این مصاحبه حضور داشته نیز صحت این اظهارات را رد نکرد.

براساس این گزارش به نقل از رئیس‌جمهور آمریکا نوشته شد که او گفته است نمی‌تواند موضع‌اش درباره کانادا را به صورت علنی مطرح کند زیرا حالت توهین آمیزی خواهد داشت و دیگر آنها نمی‌توانند به یک توافق برسند.

ترامپ درباره دولت کانادا در این صحبت جنجالی گفت: مشکل اینجاست. اگر من بگویم نه جواب نه است. اگر من بگویم نه بعد از آن شما این را کار می‌کنید و این بسیار توهین آمیز خواهد بود و آنها دیگر نخواهند توانست توافقی را ایجاد کنند. من نمی‌توانم کار این مقام‌هایمان را خنثی کنم.

همچنین ترامپ گفت که توافق تجاری احتمالی آمریکا با کانادا کاملا مطابق با شرایط آمریکا خواهد بود.