رویترز گزارش داد، ویلیام اوانینا،‌ رئیس حوزه ضد اطلاعات آمریکا در مصاحبه‌ای به رویترز گفت: مقام‌های اطلاعاتی و امنیتی اعلام کرده‌اند که شبکه شغلی و کاری لینکدین متعلق به شرکت بزرگ مایکروسافت در معرض "تلاش‌های فوق تجاوزگرانه" چین قرار دارد.

او خاطر نشان کرد: کمپین چینی‌ها در لینکدین به این صورت است که با هزاران عضو این شبکه در یک زمان تماس برقرار می‌کنند.

با این حال او از گفتن اینکه مقام‌های اطلاعاتی آمریکا چه تعداد حساب کاربری جعلی در لینکدین کشف کرده‌اند و اینکه چینی‌ها با چه تعداد آمریکایی در این راستا تماس گرفته‌اند و پکن چه موفقیتی در طرح به استخدام درآوردن آمریکایی‌ها داشته، خودداری کرد.

پیش از این مقام‌های آلمانی و انگلیسی نیز به شهروندانشان هشدار داده بودند که پکن از طریق شبکه لینکدین تلاش می‌کند آنها را به عنوان جاسوس استخدام کند.

با این حال این اولین بار است که یک مقام آمریکایی به صورت علنی درباره این چالش در آمریکا صحبت و اذعان می‌کند که ابعاد این مشکل فراتر از چیزی است که قبلا گمان برده می‌شد.

اوانینا تصریح کرد که لینکدین باید در این باره از پاسخ توئیتر، گوگل و فیسبوک در قبال مساله حساب‌های کاربری "جعلی" که ادعا می‌شود مرتبط با آژانس‌های ارتباطی کشورهایی مثل ایران و روسیه هستند، الگو بگیرد.

اوانینا تصریح کرد: من اخیرا دیدم که توئیتر مشغول منحل کردن شاید میلیون‌ها حساب کاربری جعلی است و درخواست ما این است که لینکدین نیز به این تلاش بپیوندد.

اوانینا رئیس مرکز امنیت و ضد اطلاعات ملی آمریکا است و این چندان معمول نبوده که یک مقام اطلاعاتی ارشد آمریکا به صورت مشخص نام یک کمپانی متعلق به این کشور را برده و به صورت علنی به آن توصیه کند که چه اقدام‌هایی انجام دهد.

لینکدین اعلام کرده که بالغ بر ۵۷۵ میلیون کاربر در بیش از ۲۰۰ کشور و منطقه جهان دارد که از میان تنها ۱۵۰ میلیون نفرشان از آمریکا هستند.

اوانینا با این حال مشخص نکرد که آیا از نحوه پاسخ لینکدین و اینکه به نظر او این پاسخ کافی بوده رضایت خاطر داشته یا خیر.