هایکو ماس در دیدار با همتایان اروپایی خود در وین گفت: «من معتقدم که ما باید در این مورد صحبت کنیم، در غیر این صورت چینی‌ها چنین سیستمی ایجاد خواهند کرد و به نظر من این به صلاح اروپا نیست.»

ماس پیش از این نیز با اشاره به شرکت‌های آلمانی که بعد از خروج آمریکا از برجام (توافق اتمی با ایران) برای تجارت در ایران مشکل پیدا کرده‌ بودند از ایجاد کانال‌های مالی مستقل از سامانه تبادل بین‌بانکی جهانی "سوئیفت" دفاع کرده بود.

او گفته بود که ایران علاوه بر دسترسی به این سامانه باید بتواند به یک صندوق پولی اروپایی نیز متصل شود.

وزیر امور خارجه آلمان پیشتر  در مقاله ای در روزنامه "هندلز بلات" آلمان حفظ توافق هسته ای (برجام) را با تشکیل نظام پرداخت مالی اروپایی مستقل از ایالات متحده آمریکا ممکن دانسته و تاکید کرده بود که به این علت تقویت خودمختاری اروپا با ایجاد کانال های پرداخت مستقل از ایالات متحده و تاسیس نهاد مالی اروپایی و نظام سوئیفت بدون وابستگی، کاملا ناگزیر و ضروری است.

اما صدر اعظم سرزمین ژرمن‌ها بلافاصله پس از اظهارات وزیر امور خارجه خود، ایجاد یک نظام پرداختی مستقل از آمریکا را زیر سوال برد و عملا آن را غیر عملیاتی دانست: «ما در موضوع نظام های مستقل پرداخت مشکلاتی در همکاری با ایران داریم، اما از سوی دیگر تردید نداریم که به طور مثال در موضوع تامین مالی تروریسم سوئیفت از اهمیت بالایی برخوردار است. در ضمن،  حفظ همکاری با آمریکا در زمینه امنیت بسیار مهم است.»