گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از منابع خبری سعودی حاکیست: مجموع تولید نفت خام عربستان در ماه اوت به ۱۰ میلیون ۴۲۴ هزار بشکه در روز رسید و این در حالی است که میزان تولید این کشور در ماه گذشته میلادی ۱۰ میلیون و ۲۸۸ هزار بشکه بوده است.

این گزارش می افزاید: میزان عرضه نفت خام عربستان به بازار هم در ماه اوت ۱۰ میلیون و ۴۶۷ هزار بشکه در روز بود در حالی که این میزان در ماه میلادی پیش از این ۱۰ میلیون و ۳۸۰ هزار بشکه بود.

با توجه به تفاوت میزان تولید و میزان عرضه به بازار به نظر می سد بخشی از نفت ارایه شده به بازار از محل ذخیره سازی عربستان تامین شده باشد.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در هیات عامل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) اول شهریور ماه جاری در گفت وگو با شبکه خبری بلومبرگ گفت: روسیه و عربستان فقط با استفاده از ذخیره های خود به رقم تولید خود افزوده‌اند. آنها با عرضه کم و دیرهنگام از قیمت‌های بالاتر استفاده می کنند.

حسین کاظم پور اردبیلی همچنین گفت: فروش نفت خام از ذخیره‌های آمریکا نشان می‌دهد تولیدکنندگان توان افزایش تولید ندارند.

نماینده جمهوری اسلامی ایران در هیات عامل اوپک خطاب به رییس جمهوری آمریکا گفت: یک‌ماه پیش به شما گفته بودم به برداشت از ذخیره نفت خام خود پناه می برید، البته برخلاف استفاده صحیح از آن؛ زیرا عربستان و روسیه قادر به افزایش تولید نفت خام نیستند.

وی ادامه داد: آقای ترامپ چرا اینقدر مایوس شدید؟ خونسرد باشید و آرامش خود را حفظ کنید؛ تحریم‌ها علیه ایران را متوقف کنید و دوباره به مذاکرات هسته‌ای ۱+۵ ملحق شوید و آنجا حرف‌های هسته‌ای خود را بزنید.

بیست و نهم مردادماه دولت آمریکا اعلام کرد قصد دارد ۱۱ میلیون بشکه از ذخایر اضطراری نفت خام خود را به فروش برساند؛ اقدامی که کارشناسان آن را تلاشی برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها در واکنش به سیاست‌های تحریمی این کشور می‌دانند. 

خبرگزاری «رویترز» انگلیس خبر داد وزارت انرژی آمریکا موعد تحویل محموله‌های نفتی یاد شده را از یکم اکتبر (نهم مهر) تا سی ام نوامبر (نهم آبان) اعلام کرده است.

رویترز در تشریح چرایی این تصمیم، به نقل از یک کارشناس بازار می‌نویسد اقدام دولت ترامپ برای فروش ذخایر نفتی، با هدف مقابله با افزایش قیمت نفت‌ در ماه‌های آینده است.

رویترز تاکید می‌کند همچنین این تصمیم می‌تواند به خواسته برخی نمایندگان کنگره آمریکا برای تامین کسری بودجه دولت این کشور جامه عمل بپوشاند.