«الکساندر لاپین» فرمانده بخش مرکزی ارتش روسیه گفته است که سامانه‌های ضدپهپادی که مسکو در سوریه مستقر کرده، طی عملیات نظامی ضدتروریستی در سوریه با موفقیت آزمایش شده‌اند.

بنا بر گزارش «یو ای وایر»، سامانه‌های ضدپهپاد «Silok-۰۱» و «Zhitel» روسیه که طی برگزاری رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۸ در روسیه در تمام ورزشگاه‌های این دور از رقابت‌های جهانی نصب شده بودند، در سوریه مورد استفاده قرار گرفته است.

این سامانه‌های ضدپهپاد در رزمایش «مأموریت صلح آمیز ۲۰۱۸» در منطقه «چلیابینسک» روسیه برای رؤسای ستادکل ارتش‌های کشورهای عضو سازمان شانگهای به نمایش گذاشته شده بود. نمایندگان هند، قزاقستان، چین، قرقیزستان، پاکستان، تاجیکستان و ازبکستان در این مراسم حضور داشتند. بلاروس نیز یک هیأت اعزامی به عنوان کشور ناظر در این مراسم داشت.

سامانه «Silok» به منظور شناسایی خودکار پهپادها و ایجاد اختلال در سامانه هدایتی و ارتباطی پهپادهای شناسایی شده طراحی شده و سامانه «Zhitel» نیز علاوه بر این می‌تواند در هر ارتفاعی پهپادهای مهاجم را شناسایی و سیستم‌های آنها را مختل کند.

در ماه‌های اخیر چندین مورد پرواز پهپادهای مزاحم و ناشناس در نزدیکی پایگاه «الحمیمیم» روسیه مخابره شده و ارتش روسیه هم در پاسخ به این پروازها، پهپادها را  هدف قرار داده است. وزارت دفاع روسیه اخیرا گزارشی را درباره سرنگونی دست‌کم ۴۵ پهپاد مهاجم در نزدیکی پایگاه الحمیمیم منتشر کرد.

سوریه از سال ۲۰۱۱ صحنه ناآرامی و خشونت‌های مرگبار بوده است. بسیاری از مردم و مأموران امنیتی در درگیری‌های این کشور از آن زمان کشته شده‌اند.

نیروی هوایی روسیه از سپتامبر سال ۲۰۱۵ میلادی به درخواست مستقیم «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه وارد مبارزات ضدتروریستی در این کشور شد.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، قدرت‌های غربی و متحدان آنان در منطقه به ویژه عربستان سعودی از شبه‌نظامیان معارض دولت در سوریه حمایت می‌کنند.