«مهمت موش» رئیس فراکسیون حزب عدالت و توسعه در پارلمان ترکیه با استناد به منابع رسمی ستاد نیروهای مسلح ترکیه اعلام کرد: از زمان آغاز طرح فروش خدمت سربازی در عرض ۲۶ روز بیش از ۴۰۵ هزار نفر برای بهره‌مندی از این طرح اقدام کرده‌اند که این تعداد یک رکورد خارق‌العاده در تاریخ جمهوریت ترکیه است.

وی افزود: این مرحله از فروش خدمت سربازی از ۳ آگوست آغاز شده و تا ۳ نوامبر به مدت ۳ ماه خواهد بود و این درحالی است که در گذشته ۵ مرحله فروش خدمت سربازی در تاریخ جمهوریت ترکیه انجام گرفته است که کل کسانی که در آن ۵ مرحله اقدام به خرید خدمت سربازی کرده‌اند، کمتر از ۲۶ روز مرحله جدید است.

گفتنی است در تاریخ جمهوریت ترکیه طرح فروش خدمت سربازی در سال‌های ۱۹۸۷ ، ۱۹۹۲ ، ۱۹۹۹ ، ۲۰۱۱ و ۲۰۱۴ به اجرا درآمده است که تعداد کل کسانی که در این ۵ مرحله اقدام به خرید خدمت سربازی کرده بودند، ۳۹۸ هزار و ۷۳۱ نفر بود.

این در حالی است که در مرحله جدید، در ۲۶ روز اول از ۳ ماه فروش خدمت سربازی در ترکیه بیش از ۴۰۵ هزار نفر ثبت‌نام کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود که این تعداد در پایان مهلت قانونی به بیش از ۶۰۰ هزار نفر برسد و یک رکورد تاریخی در تاریخ جمهوریت ترکیه را به ثبت برساند.

لازم به ذکر است که شهروندانی می‌توانند از طرح فروش خدمت سربازی بهره‌مند شوند که متولد اول ژانویه ۱۹۹۴ و پیش از آن باشند و کسانی که حداکثر ۳۸ سال سن داشته باشند می‌توانند با پرداخت ۱۵ هزار لیر و بقیه با پرداخت ۲ هزار یورو اقدام به خرید خدمت سربازی کنند.

شهروندان داخل ترکیه برای تکمیل خرید خدمت سربازی بایستی ۲۱ روز دوره آموزشی بگذرانند و شهروندان مقیم خارج از ترکیه می‌توانند از طریق آموزش اینترنتی این دوره را تکمیل کنند.

تعداد شهروندان ترک که از طرح فروش خدمت سربازی در سال ۱۹۸۷ میلادی بهره‌مند شدند، ۱۸ هزار و ۴۳۳ نفر، در سال ۱۹۹۲ میلادی ۳۵ هزار و ۱۱۱ نفر، در سال ۱۹۹۹ میلادی ۷۲ هزار و ۲۹۰ نفر، در سال ۲۰۱۱ میلادی ۶۹ هزار و ۷۳ نفر و در سال ۲۰۱۴ میلادی ۲۰۳ هزار و ۸۲۴ نفر بود.