محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که بعدازظهر امروز (چهارشنبه) در سفری از پیش اعلام نشده وارد آنکارا شد، با رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهور ترکیه دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار یک ساعته  مولود چاووش‌ اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه نیز حضور داشت.

 

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران به منظور انجام رایزنی‌های مستمر دوجانبه و تسلیم دعوتنامه حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان به همتای ترکیه‌ایش برای سفر به ایران به منظور شرکت در نشست سران سه کشور ضامن روند آستانه (ایران، روسیه و ترکیه) به آنکارا سفر کرده است.

*آمریکا حتی متحدان خود را از فشارها مصون نمی‌دانند

وی در بدو ورود در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: آمریکایی‌ها نشان دادند که در اعمال فشار و در واقع تلاش برای گرفتن امتیازات حدودی قائل نیستند و حتی متحدان خود را نیز از این فشارها مصون نمی‌دانند. 

رئیس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه دولت ترکیه و شخص رئیس جمهوری این کشور ایستادگی بسیار قابل توجهی در برابر فشارهای آمریکا داشته است، بیان کرد: الان هم دوستان ما در ترکیه و هم بسیاری از متحدان آمریکا در اروپا به این نتیجه رسیده‌اند که ایالات متحده شریک قابل اعتمادی نیست.

ظریف افزود: رفتار آمریکا نشان داد که کشورها باید برای آینده روابط خود فکر دیگری کنند.

وی گفت: آنچه که ما همواره به دنبال آن بودیم و همسایگان ما به خصوص ترکیه به دنبال آن بوده‌اند، گسترش ارتباطات اقتصادی مشروع بین دو کشور بدون توجه به امیال و فشارهای دیگران است که حتما هم محقق خواهد شد.

وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: ما همیشه با ترکیه به عنوان یک کشور همسایه و یک شریک خوب اقتصادی و همین طور به عنوان کشوری که در موضوعات منطقه‌ای با هم همکاری‌های مشترک، سه جانبه و چند جانبه با ترکیه داریم، رایزنی‌های مستمری داشته‌ایم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: در ماه‌های گذشته رایزنی‌ها بین ایران و ترکیه در سطوح مختلف ادامه داشته و در پایان هفته آینده نشست سه جانبه‌ای با حضور سران ایران، ترکیه و روسیه در ایران برگزار خواهد شد.

ظریف هدف از سفر خود به آنکارا را بررسی راهکارهای گسترش همکاری‌های دو جانبه و همچنین آماده سازی برای اجلاس سه جانبه سران در ایران برشمرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین قرار است فردا (پنجشنبه) نیز سفری به پاکستان داشته باشد و با مقامات این کشور از جمله عمران خان نخست‌وزیر جدید پاکستان دیدار و ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه را مورد بحث و بررسی قرار دهد.