به گزارش مرکور نیوز، کنگره ایالت کالیفرنیا با ۴۵ رای موافق در برابر ۲۵ رای مخالف نصب و ساخت هرگونه خطوط انتقال نفت جدید در آب‌های ساحلی این ایالت را ممنوع کرد. هنا جکسون- سناتور ایالتی و از حامیان این لایحه گفت: پیشنهاد دولت ترامپ برای توسعه استخراج نفت از دریا خطرناک است و مستقیما نوار ساحلی ما را تهدید می‌کند. یک نظرسنجی که به تازگی انجام شده نیز نشان می‌دهد ۶۹ درصد مردم کالیفرنیا با افزایش استخراج نفت مخالف‌اند.

کارتل‌های نفتی و مخالفان نفتی امیدوارند جلوی تصویب این لایحه در سنا را بگیرند. کاترین ریس- مدیر انجمن نفتی ایالت‌های غربی آمریکا گفت ممنوعیت‌ها پاسخ خوبی نیستند. نفتی که کالیفرنیایی ها مصرف می‌کنند بالاخره باید از جایی تامین شود.

کالیفرنیا سومین تولیدکننده بزرگ نفت در آمریکا پس از تگزاس و داکوتای شمالی است. ۳۲ درصد منابع نفتی این ایالت در آب‌های ساحلی قرار دارد. ایالت‌های دیگر نیز اقدامات مشابهی اتخاذ کرده‌اند: در ماه آوریل فیل مورفی- فرماندار نیوجرسی قانونی را امضا کرد که به موجب آن ساخت تاسیسات جدید نفتی در آب‌های این ایالت ممنوع می‌شد. در مریلند و فلوریدا نیز طرح‌های مشابهی در حال بررسی است.