رویترز گزارش داد، در همین حال جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا در کنفرانسی خبری در پنتاگون گفت: هنوز تصمیمی درباره برگزاری رزمایش‌های بزرگ سال آینده میلادی گرفته نشده و تعلیق رزمایش‌های تابستان امسال به نشانه حسن نیت در قبال کره شمالی ممکن است دیگر ادامه نیابد.

تصمیم ماه ژوئن دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برای معلق کردن یک جانبه رزمایش‌های مشترک در اطراف کره شمالی بسیاری از برنامه‌ریزی‌های نظامی آمریکا را مختل کرده و مقامات از این اقدام به عنوان یک امتیاز زودهنگام به کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی انتقاد کردند.

جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا به خبرنگاران با اشاره به نشست ۱۲ ژوئن میان دونالد ترامپ و کیم جونگ اون گفت: ما در نتیجه این نشست در سنگاپور گامی برای معلق کردن چند مورد از بزرگترین رزمایش‌ها به نشانه حسن نیت برداشتیم.

او خاطرنشان کرد: ما هیچ برنامه‌ای نداریم که رزمایش‌های بیشتری را به حال تعلیق درآوریم و هنوز درباره متوقف کردن رزمایش‌های بزرگمان برای سال آینده میلادی تصمیمی نگرفته‌ایم.

ماتیس خاطرنشان کرد که رزمایش‌های کوچکتر، از این معلق شدن معاف بوده و همچنان ادامه دارند.

این اظهارنظرهای ماتیس در برهه‌ای حساس برای مذاکرات میان آمریکا و کره شمالی بعد از اقدام ترامپ در لغو نشست مقام‌های ارشد دو کشور مطرح شد.

هم‌زمان سخنگوی ریاست جمهوری کره جنوبی گفت: از سرگیری مانورهای مشترک امری است که باید از سوی کره جنوبی و آمریکا با سنجش میزان پیشرفت در عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح‌های هسته‌ای مورد مذاکره قرار گیرد.

پیونگ یانگ این تمرین‌های نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی را مقدمه‌ای برای جنگ علیه کره شمالی اعلام می‌کند.