بعد از ناآرامی‌های کمنیتس، هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان خواستار دفاع از ارزش‌های دموکراتیک شد. ماجرا بعد از مرگ یک آلمانی که تصور می‌شود خارجی‌ها عامل آن بوده‌اند، آغاز شده است. وزیر کشور آلمان از پلیس کمنیتس اعلام حمایت کرده است.

هایکو ماس یک روز پس از درگیری‌های خشونت‌بار میان راست‌گرایان و چپ‌گرایان در شهر کمنیتس ایالت زاکسن آلمان راست‌گرایی را تقبیح کرد.

او گفت: راست‌گرایی افراطی نه تنها تهدیدی برای اتباع خارجی‌ است بلکه خطری برای انسجام جامعه ما نیز محسوب می‌شود.

این سیاستمدار حزب سوسیال‌دموکرات تأکید کرد: ما باید هر چه در توان داریم را انجام دهیم تا از شأن انسان، دموکراسی و آزادی دفاع کنیم؛ نه تنها در کمنیتس ‌بلکه در همه جای جهان.

ماس با تأکید بر لزوم دفاع از ارزش‌های دموکراتیک در کمنیتس یادآور شد که درست ۵۵ سال پیش مارتین لوترکینگ، رهبر جنبش حقوق مدنی آمریکایی، نطق معروف "من رؤیایی دارم" را در مورد برابری همه انسان‌ها ایراد کرد.

ماس گفت: مادامی که افراط‌گرایان به تعقیب و آزار خود ادامه می‌دهند، ما برای تحقق رؤیای برابری، کار زیادی در پیش داریم.

طبق آخرین خبرها در تظاهرات اعتراضی راست‌گرایان و چپ‌گرایان در مرکز شهر کمنیتس در شامگاه دوشنبه، ۲۰ تن زخمی شدند که دو نفر از آن‌ها مأمور پلیس‌ هستند.

این درگیری‌ها با کشته شدن یک مرد ۳۵ساله آلمانی بر اثر ضربات چاقو در جریان جشن‌های خیابانی در شهر کمنیتس آغاز شد. در همین رابطه علیه یک مرد ۲۳ ساله سوری و یک مرد ۲۲ ساله عراقی حکم بازداشت صادر شده است.

هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان از حزب سوسیال‌مسیحی، اعلام کرده که از پلیس کمنیتس حمایت خواهد شد. پلیس کمنیتس می‌گوید، تمام تلاش خود را برای جداسازی دو تظاهرات جداگانه چپ‌گرایان و راست‌گرایان انجام داده اما با توجه به شمار زیاد تظاهرکنندگان آن‌قدر نیرو در اختیار نداشته تا بتواند موفق عمل کند.

زهوفر با بستگان آلمانی کشته‌شده در درگیری‌های این شهر ابراز همبستگی کرده و در عین حال گفته که این مسأله به هیچ روی، فراخوان به خشونت یا درگیر‌ی‌های خشونت‌‌آمیز را توجیه نمی‌کند.

وزیر کشور آلمان همچنین گفته است که پلیس فدرال آماده کمک به پلیس کمنیتس است.

در همین حال نظرسنجی مؤسسه "اینفراتست دیماپ" حاکی از پیشی گرفتن چشمگیر راست‌گرایان است. طبق این نظرسنجی که یک سال پیش از انتخابات منطقه‌ای زاکسن انجام شده، دولت ائتلافی منطقه‌ای احزاب سوسیال‌دموکرات و سوسیال‌مسیحی آلمان در زاکسن دیگر حائز آرای اکثریت نیست.

در این نظرسنجی، حزب سوسیال‌مسیحی ۳۰درصد آرا را به دست آورده که حدود ۹ درصد نسبت به انتخابات سال ۲۰۱۴ کاهش نشان می‌دهد. در عوض حزب آلترناتیو برای آلمان  که گرایش‌های ضدخارجی دارد، با به دست آوردن ۲۵ درصد از آرا به رتبه دوم دست یافته است.