علی اکبر مهرفرد امروز سه شنبه در گردهمایی مدیران حراست سازمان های جهاد کشاورزی استان ها و ادارات تابعه،گفت: با تصویب دولت،مسئولیت ثبت سفارش و نظارت بر توزیع نهاده های ذرت،جو،کنجاله سویا و دانه های روغنی وارداتی که ارز دولتی استفاده می کنند تا مصرف کننده نهایی از یک و نیم ماه قبل به وزارت جهاد کشاورزی محول شده است.

وی با اشاره به این که این نهاده ها در تولید گوشت مرغ،تخم مرغ،شیر و گوشت قرمز کاربرد دارند،افزود:ذرت محصولی تابستانه و با مصرف آب بالاست که به خاطر شرایط اقلیمی کشور امکان افزایش تولید آن در داخل وجود ندارد و این نهاده از خارج تامین می شود.

مهرفرد، دانه روغنی سویا را از دیگر نهاده های وارداتی مورد نیاز صنعت دام و طیور و روغن کشور عنوان کرد و افزود:با اجرای برنامه ۱۰ ساله افزایش تولید دانه های روغنی به ویژه کلزا پیش بینی می شود ۷۰ درصد روغن مورد نیاز کشور در داخل تولید شود.

وی، جو را از دیگر نهاده های وارداتی برشمرد و گفت:سالانه نزدیک به ۳ میلیون تن جو در کشور تولید و کسری آن از خارج تامین می شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که سه سال است گندم وارد نمی کنیم،تصریح کرد:با وجود کاهش بی سابقه بارندگی در سال زراعی جاری، تاکنون حدود ۹.۴ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری کرده ایم.

مهرفرد با اشاره به دستیابی ایران به رکورد تولید بیش از ۲ میلیون تنی شکر،گفت:کشور سالانه به حدود ۲.۳ میلیون تن شکر نیاز دارد که رکورد تولید امسال این کالای اساسی در تاریخ ۱۲۳ ساله صنعت قند ایران بی سابقه است.

وی با تاکید بر این که امسال نیازی به واردات شکر نداریم،گفت:هم اکنون ۸۵ درصد نیاز شکر در در اخل تولید می شود و با توسعه کشت پاییزه چغندرقند بزودی به خوداتکایی کامل در تولید شکر دست خواهیم یافت.

مهرفرد با اشاره به تولید سالانه ۲.۲ میلیون تن برنج در کشور،یادآور شد:با توجه به شرایط کم آبی، وزارت جهاد کشاورزی فقط از کشت برنج در استان های گیلان و مازندران حمایت می کند و نزدیک به ۸۰۰ هزارتن کسری تولید از خارج تامین می شود.

معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که سالانه ۹۰۰ هزار تن گوشت قرمز در کشور مصرف می شود،اظهار داشت:با توجه به شرایط خشکسالی و وابستگی بخشی از تعلیف دام به مراتع،بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزارتن کسری تولید از سایر کشورها وارد می شود.