رضا اردکانیان عصر دوشنبه در جریان افتتاح شش پروژه زیربنایی در بخش انتقال و فوق توزیع شرکت برق منطقه ای استان در رشت افزود: تابستان امسال از خشک ترین سال ها در نیم قرن اخیر بود که با تلاش و همت شبانه روزی دست اندرکاران حوزه برق و همکاری دستگاه های اجرایی و البته کمک مردم، پشت سر گذاشته شد.

وی اظهار داشت: علاوه بر ۵۴ هزار مگاوات نیروگاه حقیقی که امسال داشتیم، ۲ هزار مگاوات مجازی نیز از همکاری و مدیریت مصرف به ثمر نشست.

وزیر نیرو ادامه داد: برای فصل تابستان سال آینده، برنامه مفصلی را تدارک دیده ایم که جزئیات آن را همین روزها با مردم در میان می گذاریم.

اردکانیان یادآور شد: از ۱۹ مردادماه امسال خاموشی ها به صفر رسید و تابستان امسال شرایط دشوارتری در کشور پیش بینی می شد اما با کمک همه دست اندرکاران توانستیم با موفقیت این وضعیت را پشت سر بگذرانیم و با ادامه حمایت ها می توانیم امسال و سال های آتی را نیز با شرایط بهتری سپری کنیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه در بخش نیروگاه ها موفق بوده ایم، افزود: با مدد و تلاش وسیع همه دست اندرکاران خانواده بزرگ وزارت نیرو و همچنین بخش خصوصی، در این هفته بهره برداری از سه نیروگاه بزرگ به ظرفیت ۵۲۲ مگاوات با سرمایه گذاری معادل ۳۱۲ میلیون یورو را شاهد هستیم.

وی اضافه کرد: عملیات اجرایی بخش گاز نیروگاه سیکل ترکیبی گلستان با ظرفیت ۱۶۰ مگاوات با سرمایه گذاری اعتباری حدود ۴۰۰ میلیون یورو توسط بخش خصوصی انجام شده و در بخش شبکه های انتقال و توزیع نیز فعالیت های بی شماری صورت گرفته که طی این هفته، به ثمر نشسته و بخشی از آن نیز در گیلان در قالب شش پروژه است.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در مجموع در بخش های انتقال، توزیع و فوق توزیع شش هزار و ۶۶۶ پروژه در کشور به بهره برداری رسیده که بالغ بر چهار هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان برای آنها هزینه شده است.

به گفته اردکانیان، ۱۱ پروژه نیروگاهی تجدیدپذیر از جمله نیروگاه خورشیدی و بادی شامل پنج نیروگاه خورشیدی در فارس، ۲ نیروگاه خورشیدی در تهران، قم ، یزد و در منطقه آزاد چابهار هرکدام یک نیروگاه خورشیدی و بزرگترین نیروگاه بادی کشور در استان قزوین به بهره برداری رسیده یا می رسد.

وی اضافه کرد: در صنعت آب و برق نیز بیش از شش هزار و ۶۷۰ پروژه با اعتباری بالغ بر هفت هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان هزینه های ارزی صرف شده است.

در ادامه برنامه های سفر وزیر نیرو به گیلان، شش پروژه زیربنایی در بخش انتقال و فوق توزیع شرکت برق منطقه ای استان با اعتباری بالغ بر ۶۰۲ میلیارد ریال به طور همزمان در شهرستان های رشت، آستارا ، لاهیجان و رودسر افتتاح شد.

اردکانیان همچنین از روند ساخت سد پلرود در شهرستان رودسر و سد شفارود در شهرستان رضوانشهر بازدید کرد. شرکت در جلسه شورای اداری گیلان از دیگر برنامه های سفر وزیر نیرو به استان است.