شاپور کاکولکی امروز در نشست خبری در سازمان شیلات ایرا ن درباره موضوع صیادی کشتی‌های چینی در آبهای ایران اظهار کرد: در سال ۹۶، ۳۲۵ هزار تن ماهیان سطح‌زی شامل تن ماهی و شبه‌تن ماهی صید شد که در مقایسه با ۲۷۰ هزار تن سال ۹۵ رشد مناسبی داشته است که بخش عمده این ماهی‌ها از اقیانوس هند صید می‌شوند.

 

معاون سازمان شیلات ایران افزود: ایران از سال ۸۰ عضو کمیسیون تن ماهیان اقیانوس هند شد که هدف آن توسعه و تحول کشورهای در حال توسعه ساحل‌نشین اقیانوس هند بود و اجازه صید به ایران در این منطقه داده شد.

 

کاکولکی افزود: ایران امروز بالغ بر ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ فروند شناور صیادی در این منطقه دارد و ۲۳ درصد از ذخایر تن‌ماهیان اقیانوس هند را برداشت می‌کند که این امر باعث شده کشورمان بعد از اندونزی دومین برداشت کننده تن‌ماهیان از اقیانوس هند باشد.

 

معاون سازمان شیلات ایران اظهار کرد: در حدود یک هفته قبل هیئت دولت مصوب کرد که کشتی‌های صیدکننده تن ماهی نیز بتوانند سوخت یارانه‌ای دریافت کنند که این امر موجب حمایت از جامعه صیادی است.

 

کاکولکی گفت: ۳۲۵ هزار تن تن‌ماهی در سال گذشته صید شد که این رقم در مقایسه با سال گذشته ۵ درصد رشد داشته است در سال ۹۶ همچنین ۹۵ هزار تن ماهیان سطح‌زی برداشت شد و میزان صید فانوس‌ماهیان نیز ۱۷ هزار تن بوده است.

 

وی با بیان اینکه مجموع صید کشتی‌های صیادی فانوس‌ماهی که به کشتی‌های چینی معروف شده‌اند ۲۷ هزار تن است که از این رقم ۱۷ هزار تن مربوط به فانوس‌ماهی‌ها و ۸ هزار تن ماهیان یالسی حرام‌گوشت و ۲ هزار تن سایر ماهیان تجاری است که در کنار صید اصلی یعنی فانوس‌ماهی برداشت می‌شود.

 

وی تاکید کرد: صید فانوس‌ماهیان در سال گذشته باعث شد که ما از واردات پودر ماهی بی‌نیاز باشیم و نیاز خود را از صید همین فانوس‌ماهی‌ها تامین کنیم.

معاون صید و بنادر ماهیگیری سازمان شیلات ایران اظهار داشت:۹۱ شناور (کشتی) صید فانوس‌ماهی در کشور با ۲ هزار پرسنل حضور دارند که ۳۰۰ نفر از پرسنل آنها خارجی هستند.

 

وی افزود: این شناورها یا از کشورهای دیگر خریداری شده‌اند و به صورت اجاره‌ای در اختیار ایران قرار گرفته شده است اما با توجه به تکنولوژی بالایی که دارند تعدادی از پرسنل کشورهای دیگر در این کشتی‌ها حضور می‌یابند تا عملیات صید دچار مشکل نشود.

 

کاکولکی افزود: در مواقعی این کشتی‌ها دچار نقص فنی می‌شوند یا برخی تجهیزات مانند تور نیاز به تعمیر فوری دارد که لازم است این افراد به سرعت برای تعمیرات آن اقدام کنند.