&#۳۹;ولادیمیر پوتین&#۳۹; روز دوشنبه در نشست کمیسیون سوخت و انرژی روسیه در منطقه &#۳۹;کمرووا&#۳۹; این کشور که از شبکه روسیه۲۴ پخش می شد، گفت: روسیه در سال گذشته بار دیگر موقعیت خود را به عنوان یکی از رهبران بازار انرژی جهانی تحکیم کرد.

پوتین خاطرنشان کرد: ما مکان نخست جهانی تولید نفت و مکان دوم تولید گاز را به دست آوردیم، روسیه در زمره کشورهای پیشرو تولید نیروی برق و ذغال سنگ قرار دارد. 

رئیس جمهوری روسیه همچنین به اهمیت فراوان بخش انرژی برای توسعه اقتصاد روسیه اشاره و اظهار کرد: بخش انرژی ۲۲ درصد تولید ناخالص داخلی روسیه را تشکیل می دهد. 

وی ادامه داد: ۶۰ درصد درآمدهای ارزی کشور از بخش انرژی ازجمله صادرات نفت و گاز تامین می شود. 

پوتین خاطرنشان کرد که در سال گذشته سرمایه گذاری ها در بخش انرژی روسیه ۱۰ درصد رشد داشت و به ۳.۵ هزار میلیارد روبل (حدود ۱۲ میلیارد دلار) رسید.

&#۳۹;آلکساندر نواک&#۳۹; وزیر انرژی روسیه نیز در نشست کمیسیون سوخت و انرژی این کشور گزارشی از وضع انرژی در این کشور ارائه کرد.

وی با اشاره به تلاش های دولت برای کمک به شرکت های تولیدکننده نفت و گاز برای افزایش تولید خاطرنشان کرد که کمک به حل مشکلات در این عرصه در برنامه های وزارت انرژی روسیه قرار دارد.

وی همچنین به تولید ذغال سنگ در روسیه اشاره کرد که تا پایان امسال به ۴۲۰ میلیون تن افزایش می یابد که ۲۰۰ میلیون تن آن صادر می شود.

به گزارش ایرنا، روسیه روزانه ۱۱ میلیون بشکه نفت تولید می کند و برای مکان نخست جهانی تولید نفت با عربستان سعودی رقابت می کند.