مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی در راستای پیشبرد مذاکرات میان آمریکا و کره شمالی میانجیگری می کند.

بر اساس اعلام یک منبع آگاه در دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی، رئیس جمهوری این کشور در جریان نشست خود با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در پاییز سال جاری به این اقدام مبادرت خواهد ورزید.

این منبع آگاه در این خصوص اعلام کرد: در شرایط کنونی «اون» نقش بزرگتری را بر عهده دارد. وی هم اکنون به عنوان یک تسهیل کننده و یا میانجی می تواند به گسترش درک مشترک میان آمریکا و کره شمالی کمک کند.

این درحالیست که به دنبال لغو سفر «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا به کره شمالی، پیونگ‌یانگ ساعاتی پیش این اقدام را نشان از دورویی واشنگتن دانست.

«رودانگ سینمون» (Rodong Sinmun) روزنامه دولتی کره شمالی در این خصوص نوشت: این اقدام نشان از طراحی دسیسه ای مجرمانه علیه پیونگ‌یانگ است.

روزنامه مذکور در ادامه نوشت: چنین اقداماتی نشان می دهد که آمریکا دسیسه ای مجرمانه را علیه کره شمالی به راه انداخته تا جنگی را آغاز کند.

روزنامه «رودانگ سینمون» در ادامه افشا کرد که واحدهای ویژه آمریکا در ژاپن در حال انجام رزمایش هوائی برای تمرین نحوه نفوذ به پیونگ یانگ بودند.

لازم به ذکر است، «دونالد ترامپ» رئیس‌ جمهوری آمریکا جمعه گذشته و به بهانه اینکه روند خلع سلاح هسته ای شبه‌ جزیره کره به کُندی پیش‌ رفته است، سفر پمپئو به کره‌شمالی را لغو کرده بود.