حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در یکصد و سی امین نشست خبری ضمن تبریک فرا رسیدن عید غدیر گفت: اتفاقی در روزهای گذشته در قم افتاد و در آنجا مطالبی گفته و شعارهایی داده شد و  شعاری نوشته شد که این حرف محکوم و رد شد و قوه قضاییه هم این موضوع را در دستور قرار داد و در دادسرای ویژه روحانیت پرونده تشکیل شد و دنبال موضوع است و سیستم اطلاعاتی هم قضیه را دنبال می‌کند.

وی افزود: همانطور که بارها بنده و غیره گفتیم ما در دستگاه قضایی قضات زحمت کش و تعدادی که در تهران و بعضا در شهرستان‌ها می‌بینم داریم و از آنها خجالت می‌کشم از سنگینی و استرسی که آنها در کار دارند. اما افراد معدودی هستند که دچار فساد می شوند اعم از مالی و اخلاقی و ...  و کسانی که محکوم می شوند و سلب صلاحیت می شوند را معرفی می کنیم. البته مدتی هشدار می دهیم و اگر اصلاح نشدند و حکمشان قطعی شد آنها را اعلام می‌کنم.

 

مگر فشافویه چه ایرادی دارد؟

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره انتشار تصاویری از دستگیری دو وکیل دادگستری و انتقال آنها با دستبند و پابند به زندان فشافویه و آیا این اقدام درست است؟ گفت : مگر زندان فشافویه چه ایرادی دارد.

خبرنگار مذکور گفت اگر اشکال ندارد مرتضوی را آنجا بفرستید، که اژه‌ای در پاسخ گفت: اگر نیاز باشد او را هم میفرستیم و فرقی ندارد.  همه موظف هستیم در حدی که حریم هر کس لازم است آن را رعایت کنیم و گاهی فرد رعایت نمی کند و اگر فرد حریم مردم را رعایت نکرد و اگر فرد مورد اتهام قرار گرفت در زمان دستگیری و بازداشت و رفتن به زندان خودش حریم خودش را رعایت نکرد چه باید کرد؟ اگر وکیل هم مجرم شد و یک اتهام امنیتی یافت نمی‌شود گفت که وکیل است یا قبلا نماینده بوده است و به آن رسیدگی نکرد. مگر نداشتیم نماینده یا وزیر یا قاضی که امروز با ضد انقلاب همکاری می‌کند لذا وضعیت حال مهم است.

وی افزود: اگر کسی بیاید و در خیابان خلاف قانون عمل کند و تمکین نکند خوب او را می‌برند. اول می‌گویند بفرمایید بعد می‌گویند چرا آمدید اینجا. اگر اقدامی داشته باشد و حرمت خودش را نگه نداشت. رییس قوه قضاییه  و همه سفارش م‌ کنیم مواردی که طبق آیین نامه زندان‌ها خلافی در موردش صورت گیرد تعقیب شود ولی اگر طبق آییننامه باشد دیگر رییس قوه یا ... نمی گوید او را کجا نگه دارید و اگر ثابت شد سازمان زندان‌ها خلاف کرده‌اند مطلبی که خلاف باشد، اقدامات انتظامی صورت می‌گیرد. در خصوص این افراد گزارش شده و به سازمان زندان‌ها گفته شده است و اگر خلافی باشد برخورد می‌شود.

مردم فکر می‌کنند در پرونده ۳ هزار میلیاردی بردند و خوردند و فرار کردند...

محسنی اژه‌ای با بیان اینکه گاهی همه مردم متوجه این نمی‌شوند که بعضی از پرونده‌ها تحت تعقیب قرار می‌گیرند و برایشان حکم صادر می‌شود، گفت: برای مثال در پرونده موسوم به 3000 میلیاردی مردم فکر می‌کردند در این پرونده گرفتند، بردند، خوردند و تمام شد و رفت. در حالی که در این پرونده زمانی که مه‌افرید خسروی به عنوان متهم اصلی دستگیر شد حدود 2900 میلیارد بدهی داشت که علی‌رغم بازگشت کل این میزان از خود متهم نیز حدود 625 میلیارد تومان هم جزای نقدی گرفته شد.

سخنگوی قوه قضاییه افزود: افراد دیگری که تعدادشان 101 مورد است برایشان در این پرونده حکم قطعی صادر شده است و بیش از 4000 میلیارد در این پرونده وصول شده و یا در حال وصول است. همچنین بیش از 3.5 میلیون دلار و یورو محکومیت داشتند که اینها وصول شده و تعدادی هم به احکامی مانند اعدام، حبس ابد، 20 سال حبس، 10 سال حبس، شلاق، انفصال دائم از خدمات دولتی و غیره محکوم شدند و برای برخی دیگر نیز حکم غیابی صادر شده است.

وی در رابطه با پرونده‌های اخیر مربوط به ارز و سکه نیز اظهار کرد: پرونده‌ای در این هفته با 18 متهم و با عناوین اتهامی افساد فی‌الارض منتهی به صدور قرار مجرمیت شده و به دادگاه ارسال می‌شود که در صورت امکان در هفته آینده جلسه دادگاه مربوط به این پرونده برگزار شود. یکی از متهمین این پرونده وحید مظلومین فرزند حبیب‌الله است که در سال 1391 نیز با همین عنوان اتهامی برایش کیفرخواست صادر شده، ولی بانک مرکزی و حراست بانک گفته بودند که اقدامات او با هماهنگی آنها انجام شده است. آن زمان دادگاه حکمی صادر نکرد تا این‌که نیروی انتظامی این فرد را که حدود 2 تن سکه خریداری کرده بود را دستگیر کرد که البته در مورد ایشان بحث ارز اهمیت دارد.

محسنی اژه‌ای عنوان کرد: فرد متهم دیگر در این پرونده محمد اسماعیل قاسمی معروف به محمد سالم فرزند غلامعلی است که ایشان هم همان زمان دستگیر شد و با حمایت از او، او نیز آزاد شد. محمدرضا مظلومین هم امسال دستگیر شده بود، سالار آقاخان هم همین‌ طور که باز هم بانک مرکزی و وزارت اطلاعات گفتند که با همکاری آنها بوده که این بار پذیرفته نشد و به آنها گفته شد اگر چنانچه عنوان مجرمانه است باید پیگیری شود که همان طور که شاهد بودید در این راستا برخی از افراد بانک مرکزی هم بازداشت شدند.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این‌که با توجه به صدور محکومیت بابک زنجانی با وجود این‌که این حکم هنوز اجرا نشده است، آیا می‌توان به اجرای سریع احکام متهمان اخیر امیدوار بود، گفت: بله، چرا که نه؟ بخش قابل توجهی از اموال بابک زنجانی در داخل و خارج شناسایی شد. بخشی از اموال او ثبت شد، برخی در اختیار وزارت صمت و ... قرار گرفت. حضور ایشان ضرورت دارد و اگر نباشد چه بسا ممکن است در سایر افعال حقوقی مشکلاتی ایجاد شود. همه اموال برای تحویل به شرکت نفت هنوز شناسایی نشده و از موجودی ادعایی ایشان و یا کسانی که می‌خواهند از قبل ایشان مالی را به شرکت نفت پرداخت کنند تا این لحظه انجام نشده است.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که آیا در وضعیت ممنوع‌التصویری رییس دولت اصلاحات (سید محمد خاتمی) تغییری ایجاد شده است، ادامه داد: نه هیچ تغییری صورت نگرفته است.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به سوال خبرنگار دیگری در رابطه با این‌که آیا صحت دارد عده‌ای از خانم‌های دستگیر شده در حادثه ایرانشهر به عقد متهم در آمده است و این‌که آیا برای متهمین این پرونده حکمی صادر شده است یا نه، خاطر نشان کرد: در رابطه با قسمت اول اطلاعی ندارم و در مورد قسمت دوم سوالتان، خیر هنوز حکمی صادر نشده است.

سخنگوی قوه قضاییه در پاسخ به سوالی مبنی بر آخرین وضعیت بورسیه‌ها، عنوان کرد: براساس گفته رییس دیوان عدالت اداری امیدواریم این پرونده‌ها ظرف حداکثر سه هفته آینده تکمیل و تعیین تکلیف شوند. کسانی که شکایت کرده‌اند همه افراد بیرون نیستند این تعداد حدود 300 نفر هستند که همگی مدعی بورسیه نیستند.

محسنی اژه‌ای در رابطه با سوال دیگر خبرنگاری مبنی بر این‌که آیا مدعی‌العموم به موضوع برخورد فیزیکی یک فرد با پلیس راهور در روزهای اخیر ورود کرده است یا نه، گفت: لازم است اینجا از نیروی انتظامی که ماموریت‌های بسیار متنوعی دارد در خصوص همکاری فعال و شبانه‌روزی برای تعقیب و شناسایی مجرمین اقتصادی تشکر کنم. مردم همه خادمین خود را می‌شناسند. اگر فرد خاطی پیدا می‌شود نباید آن را تعمیم داد. در رابطه با این فرد شکایت شده و حکم جلب صادر شده است، اما از دستگیری او اطلاعی ندارم.