هیل گزارش داد، رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی از وزیر امور خارجه این کشور خواست تا سفرش به کره شمالی را کنسل کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در این توئیت فقدان پیشرفت در خلع سلاح اتمی کره شمالی را علت اصلی درخواستش از مایک پامپئو، وزیر امور خارجه برای کنسل کردن سفرش به کره شمالی اعلام کرده اما همچنین انگشت اتهام را به سوی چین نیز نشانه رفته و این کشور را به توقف عمدی همکاری در زمینه مساله اتمی کره شمالی برای منفعت بردن از این اوضاع متهم کرده است.

رهبران آمریکا و کره‌شمالی در نشست تاریخی ماه ژوئن در سنگاپور توافق کردند تا خلع سلاح هسته‌ای انجام شود و دو طرف یک سند مشترک امضا کردند.

لغو سفر پامپئو بسیاری را شگفت زده کرد، زیرا لغو سفر تنها یک روز پس از این اتفاق افتاد که "استیون بایگان" به عنوان نماینده ویژه وزارت امور خارجه آمریکا جهت پیگیری پیشرفت در روند خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی استخدام شد.

 هری کازیانیس، رئیس مطالعات دفاعی در مرکز منافع ملی اعلام کرد: من فکر می‌کنم چنین تصمیمی اشتباه است. آنها باید به پیونگ یانگ رفته و به طور واقعی نیات کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را امتحان کنند. اکنون همه ما منتظر واکنش کره شمالی هستیم.

پائول کاویکا مارتین، یکی از اعضای ارشد سازمان اقدام برای صلح اعلام کرد: لغو مذاکرات به دو کشور کمکی نمی‌کند.

کاویکا اعلام کرد: درواقع هنوز لغو سفر پامپئو کمکی به مسائل موجود نمی‌کند. رفتارهای زیگزاکی یعنی انتخاب نماینده ویژه جدید برای کره شمالی و سپس لغو یک سفر مهم بیشتر شرایط را به بحران می‌کشاند. در حالی که این شرایط نیاز به ثبات دارد.

ژنرال بازنشسته دنیل دیویس اعلام کرد: به طور حتم این اقدام باعث وقوع تنش می‌شود و آمریکا نمی‌تواند به آنچه که در نظر دارد در مذاکرات سطوح متوسط به دست آورد.

وی ادامه داد: اگر ما می‌خواهیم که به یک مساله بسیار بزرگی همچون خلع سلاح هسته‌ای دست یابیم باید به همان اندازه یک پیشنهاد بزرگ ارائه کنیم.