اسپوتنیک نوشت، هایکو ماس در مصاحبه با " هندلزبلات" گفته بود که ایجاد سیستمی مشابه سوئیفت باعث خواهد شد از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های ثانویه آمریکا محافظت شود. این پیشنهاد ماس که با بازتاب گسترده‌ای در آلمان و سایر کشورهای جهان روبرو شد نیازمند کار بیشتری است.

سیستم سوئیفت که در بلژیک مستقر است تمامی نقل و انتقالات بین بانکی جهان را پوشش می‌دهد. سوئیفت که سیستمی با درجه امنیتی بسیار بالا است در بیانیه‌ای در خصوص تراکنش های مالی ایران گفته است: با توجه به تصمیم آمریکا برای خروج از برجام، آن چه که ما از دفترچه راهنمای وزارت خزانه‌داری متوجه می شویم این است که تحریم های مربوط به نقل و انتقالات بانکی ایران تا پیش از نوامبر (آبان ماه) اجرایی نخواهد شد و از آنجا که تغییری در مواضع اتحادیه اروپا در خصوص برجام ایجاد نشده است، ما به مشورت با مقامات اتحادیه اروپا و آمریکا برای شفاف سازی بیشتر در این خصوص ادامه می‌دهیم.

ایده ایجاد سیستم مستقل مالی از سوئیفت در نیز با واکنش‌های متفاوتی مواجه شد به گونه‌ای که صدراعظم آلمان این اظهارات وزیر خارجه را اظهار نظرات شخصی خواند. با این حال اریک دور- استاد مدرسه کسب و کار شهر لیل فرانسه، ایده ایجاد یک سیستم سوئیفت دیگر را غیر واقع گرایانه خواند و افزود: این اظهارات ماس نشان دهنده شکاف در مواضع اروپایی ها است. آمریکا اتباع غیرآمریکایی را از طریق تحریم‌های خود، ملزم به رعایت قوانین خود می‌کند: مدیران و سهامداران شرکت‌های ناقض تحریم ها از دسترسی به سیستم مالی آمریکا محروم می شوند و حق مسافرت به آمریکا را نخواهند داشت. دارایی‌هایشان در آمریکا نیز توقیف می‌شود.

فرانسیس پانیچلی- از مدیران بانک " فوکس" لوکزامبورگ با اشاره به چالش‌های بر سر راه سیستمی مشابه سوئیفت گفته است که چنین اقدامی نیازمند سال‌ها زمان و متخصصان حرفه‌ای درجه یک است. وی همچنین با اشاره به اینکه دلار هنوز سلطه بالایی در مبادلات مالی جهانی دارد گفته است که حتی از دست چین و روسیه نیز کار زیادی بر نمی آید.